18 C
Скопје

Tag : Чавушоглу

Вести Регион

Чавушоглу: Светските сили да ја натераат Ерменија да ги повлече трупите

Слободен печат
Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, денеска на прес-конеференција во Анкара, рече дека меѓународните повици за прекин на огнот меѓу Азербејџан и Ерменија во...
Вести Регион

Средба Дендиас – Чавушоглу во Братислава

МИА Агенција
На маргините на Глобалниот безбедносен форум „Глобсек 2020″ во Братислава, министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас се срена со неговиот турски колега Мевлут...
Вести Регион

Турција и Грција ќе почнат разговори за кризата во источен Медитеран

Слободен печат
Турција и Грција се договориле околу мерките за изградба на доверба и одржување билатерални разговори по повеќедневните тензии во спорот околу поморските права на источен...
Вести Регион

Чавушоглу: Ако Азербејџан побара Турција ќе интервенира во Нагорно-Карабах

Слободен печат
Азербејџан е способен сам да ја ослободи својата територија, но ако сака поддршка и побара помош ќе бидеме со него, изјави денеска шефот на турската...
Вести Свет

Чавушоглу: Ќе го информираме УНЕСКО за Аја Софија

Слободен печат
Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека Анкара ќе го извести УНЕСКО за чекорите преземени во врска со Аја Софија, откако на...
Вести Регион

Турција ја повика ЕУ да биде чесен посредник во споровите на Анкара со членките на Унијата

Слободен печат
Турција денеска ја повика Европската унија да биде „чесен посредник” во споровите меѓу Анкара и членките на Унијата – Франција, Грција и Кипар. Шефот на...
Вести Свет

Чавушоглу: Хафтар веќе нема легимитет во државата

Слободен печат
Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу изјави дека лидерот на сепаратистичките сили во источна Либија, одметнатиот пензиониран генерал Калифа Хафтар, веќе го нема потребниот легитимитет...
Вести Свет

Чавушоглу: Статусот на Аја Софија е прашање на националниот суверенитет

Слободен печат
Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу синоќа за турската НТВ изјави дека статусот на Аја Софија е прашање на националниот суверенитет. Истанбулската црква од шести...
Вести Регион Слајдер

Чавушоглу: Турција очекува туристи од Русија

Слободен печат
Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека често разговара со своите колеги од други земји, вклучително и рускиот министер за надворешни работи Сергеј...
Вести Регион

Чавушоглу: Денешните услови во споредба со потребите на мигрантите во 2016 година се различни

Слободен печат
Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека денешните услови во споредба со потребите на мигрантите во 2016 година се поинакви, и додаде дека...