Час наназад: Викендот почнува зимското сметање на времето

Северна Македонија и остатокот од Европа, со исклучок на Русија, на Белорусија и на Исланд, ноќта меѓу сабота (24 октомври) и недела (25 октомври) ќе минат на зимско сметање на времето. Во три часот по полноќ часовниците се враќаат еден час наназад, односно времето во три ќе се смета како два часот.

Зимското сметање на времето почнува секој последен викенд во октомври и трае до последниот викенд во март следната година, кога повторно настапува летното сметање на времето.

Европскиот парламент на 4 март лани изгласа укинување на сезонското поместување на времето од 2021 година. Но, Советот на ЕУ сè уште нема донесено конечна одлука, па не е сосема сигурно дека ова ќе биде последното поместување на часовниците во ЕУ.

Прочитајте и...  Хоти: Нема договор со Белград за посетите на српските официјални лица на Косово

Сезонското менување на времето, освен во Европа, се применува и во повеќето земји од Северна и Централна Америка, како и во повеќе други држави во светот.

Времето не се менува во Јапонија, во Кина, во Јужна Кореја, ниту во земјите од африканскиот континент.

Поврзани вести

Д-р Бошкоски: Зголемениот број случаи на Ковид-19 во Северна Македонија е последица на однесувањето на секој поединец

МИА

Возеле без регистрација и без возачка дозвола, МВР изрече 113 мерки во Центар

Слободен печат

СДСМ: Нашите политики обезбедија стабилна иднина со загарантиран и признаен идентитет и јазик

Слободен печат

„Њујорк Тајмс”: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

МИА

Совет на амбасадори: Историските настани не треба и не може да се прекројуваат

МИА

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian