Брзо, лесно и освежувачки: Вкусни летни такоси готови за 20 минути (РЕЦЕПТ)

Ви претставуваме рецепт за лесен летен оброк чија подготовка нема да ви одземе многу време, подгответе ги овие такоси.

Еве што се ви е потребно за подготовка на овој вкусен ручек:

 • 6 тортиљи
 • 80 грама тврд кашкавал
 • 500 грама пилешки гради
 • 100 грама грашок
 • 150 грама шери домати
 • пиперка
 • кромид
 • листови зелена салата
 • малку лимонов сок и маслиново масло

За преливот:

 • грчки јогурт
 • малку сецкан лук и див лук

Подготовка:

Исцекајте го пилешкото на тркалца и запржете го.

Исчистениот домат, кромид, пиперка и зелена салата исецкајте ги, помешајте ги со грашокот и зачинете ги со лимонов сок и маслиново масло.

Такосите загрејте ги на рингла и во нив додадете пилешко, целиот зеленчук кој претходно сте го помешале и коцки од тврд кашкавал.

Прочитајте и...  Димковски: Храна ќе има, субвенции ќе се исплаќаат - Вишокот јагниња ќе ги откупува државата

На крајот сето тоа збогатете го со прелив од јогурт.

Сега ви преостанува само да уживате.

Прочитај повеќе

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат

Водителката на временска прогноза со интересна маска за заштита, но сите гледаат во бујното деколте! (ФОТО)

Слободен печат

Шерон Стоун го покажа скриениот талент: Сликата која ја наслика ги воодушеви сите (ФОТО)

Слободен печат