8 C
Скопје

Брестовац: Ова ни се случува петти пат на Светското првенство!

И четврти пораз на Мундијалот во Египет, репрезентацијата на Македонија го претрпе со двоцифрена разлика.

Баш како и против Шведска во првото коло од прелиминарната фаза, нашата селекција е совладана од Русија со 32:20.

Противиникот уште во првите 15 минути од средбата го решија прашањето на победникот, кога поведе со 7:1.

Токму лошиот старт е проблемот кој ја следи Македонија низ целото СП, а тоа го истакна и селекторот Данило Брестовац на прес конференцијата по мечот:

– Имавме лош пристап во првото полувреме, што нам ни се случува петти пат на ова првенство. Имаше добри и лоши моменти, но мислам дека првото полувреме беше клучно за победата на Русија. Пристапот мора да биде посериозен. Дојдовме тука да учиме, важно ни беше да се пласираме во вториот круг. Имаме млад тим, и секој натпревар во Египет за нас е искуство повеќе – рече Брестовац.

Прочитајте и...  Пановски: Британскиот сој на вирусот полесно се шири, граѓаните да не се опуштаат и да носат сертифицирани маски

Поврзани вести

Тројца одлични играчи на „радарот“ на Барса!

Слободен печат

ВИДЕО: Реал со чекор назад, „кралевите“ во финишот избегнаа пораз!

Слободен печат

Пеп Гвардиола призна кој клуб е моментно најдобар на светот!

Слободен печат

Желбата на Лапорта: Артета за нов тренер на Барселона!?

Слободен печат

Поповиќ: Очекувањата беа поголеми, за жал реална е оваа слика на Металург!

Слободен печат

Влахо: Има напредок, но и тактички грешки кои мора да ги анулираме

Слободен печат

Остави Коментар