Брестовац: Еден ден овие момци ќе се вратат многу посилни! - Слободен печат

Брестовац: Еден ден овие момци ќе се вратат многу посилни!

Селекторот на селекцијата после раната елиминација од ЕП е свесен дека во иднина мора да се работи сериозно во обидот да се направи силна репрезентација.

Селекторот на македонската репрезентација видливо разочаран после настапот на Европското првенство 2020 кое го завршивме уште во прелиминарната фаза.

Данило Брестовац е свесен дека во иднина мора посериозно да се работи доколку сакаме да имаме една конкурентна и силна репрезентација на големите натпреварувања.

Пред настапот на континенталниот собир во Виена бевме загрижени поради повредата на еден од столбовите во одбраната, Велко Маркоски, но нашиот стратег истакнува дека на ова ЕП проблем претставуваше нападот.

– Немавме реализација при ситуација „6 на 5“, Австрија имаше поголемо трпение во текот на мечот и дојде до триумфот. Во иднина треба да се крене самодовербата кај младите играчи, да најдат мотивација и натаму да се повикуваат на репрезентативните повици. Верувам во догледно време ќе имаме една силна репрезентација и дека момци ќе се вратат посилни еден ден на големо натпреварување, и дека сигурно ќе значат нешто во европскиот и светски ракомет – вели Брестовац.

Прочитајте и...  ИЗБОРНА ГОДИНА ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН: Од пет поранешни држави на СФРЈ, дури четири избираат нови влади и парламенти

На ова ЕП за првпат учествуваа 24 репрезентации, останува во наредниот период да видиме на кое место ќе го завршиме учеството.

За играчите и стручниот штаб останува да се направи длабока анализа, Ракометната федерација на македонија им вети парична награда, но целта не беше реализирана.

Прочитај повеќе

Кирјос со дрес на Коби и солзи во очите излезе на мегдан со Надал (ВИДЕО)

Слободен печат

Во НБА се играше тажна кошарка (ВИДЕО)

Слободен печат

Далас во чест на Брајант го повлече дресот со број 24

Слободен печат

Ѓоковиќ: Почивај во мир пријателу, те сакам

Слободен печат

Џордан: Коби ми беше како помал брат

Слободен печат

Како зборуваше Коби: Најпознатите цитати на Брајант

Слободен печат

1 comment

m-r.Slobodan Dimitrovski 15/01/2020 - 09:06 at 09:06

Точно е господине Брестовац ама без тебе со некој друг селектор кој ќе мора повеќе да се нервира од тебе брат а бе мува не те лази си отишол на Европско првенство а ти си мислеше тоа е селски турнир во Струга па таму кај да е че бидеме барем трети оти само три екипи имет.
Културно е во спортот да се извиниш на народот и си поднесиш ОСТАВКА!.. МОРЕ……………………..

Reply

Остави Коментар

4 × two =

Прочитај повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: Покрај Брајант и Џиџи загинаа уште седум лица во хеликоптерската несреќа

Слободен печат

Леброн во солзи поради Коби (ВИДЕО)

Слободен печат

Шекил шокиран од смртта на Брајант

Слободен печат

Кошаркарите не играа 24 секунди во чест на Брајант (ВИДЕО)

Слободен печат

Фановите се собираат пред „Стејплс“ центарот, никој не верува што се случи

Слободен печат

Црната Мамба замина во легендите: Кој беше Коби Брајант, еден од најдобрите кошаркари во историјата

Зоран Спасоски