БРАВО: Калин Ивановски ќе игра во четвртфиналето на Вимблдон

Талентираниот македонски тенисер Калин Ивановски продолжува со одличните игри на Вимблдон во јуниорска конкуренција каде денеска обезбеди пласман во четвртфиналето. Ивановски во осминафиналето во три сета со 6:4,5:7,6:0 го победи осмиот носител Едас Бутвилас.

Калин повторно демонстрира одлична игра и беше подобар од својот противник, а тоа го потврди со убедливиот триумф во третиот сет кој го доби со максимални 6:0. Ивановски имаше 38 винери наспроти 25 на Бутвилас, оствари 26 поени со излегување на мрежа, а искористи пет од 13 брејк топки.

Згора на тоа имаше подобар процент на освоени поени од противникот 73 наспроти 69 отсто на прв сервис, а 56 наспроти 37 на Бутвилас и на крајот освои 102 поени, дури 13 повеќе од Литванецот.

Во првиот сет на Ивановски му беше доволен еден брејк да триумфира со 6:4 и да поведе со 1:0 во сетови. Со одлична игра Ивановски продолжи и во вториот сет, поведе со 4:2, но му дозволи на противникот прво да израмни, а потоа во 11 гем при резултат 5:6 да направи уште еден брејк за 5:7 и израмнување на 1:1 во сетови.

Загубата на сетот не остави последици во играта на Македонецот туку со максимални 6:0 го завери пласманот во четвртфиналето каде ќе го чека дуел со подобриот од мечот помеѓу Словенецот Артнак и Роденас од Шпанија.