Русите планирале делумно да го опколат Харков, но операцијата била наводно одложена

Харков, Украина / Фото EPA-EFE/SERGEY KOZLOV 52931

Повикувајќи се на „воените планови“, „Економист“ објави дека Русите планираат делумно да го опколат Харков и да напредуваат источно од акумулацијата Печенји. Операцијата наводно била одложена речиси една недела од непознати причини.

Се наведува дека Русите „идентификувале две оски“ на напад од двете страни на акумулацијата. Офанзивата на западниот фронт требаше да ги доведе руските војници во домет на артилеријата на Харков, во близина на селото Боршчева, пишува Економист. Сепак, тие беа спречени од украинската 92-ра бригада, која ги потисна 10 километри од првичната цел. „Економист“ наведува и дека рускиот план на Вовчанскиот фронт бил да се пробие до градот Печенји.

„Русите првично ја изведоа оваа операција брзо, минувајќи низ област што требаше да биде подготвена со мински полиња и сериозни инженерски утврдувања, но не беше“, се вели во соопштението.

Денис Јарославски, командант на разузнавачката единица на украинските вооружени сили, за новинарите изјави дека на Русите „само им било дозволено да минуваат низ областа“. „Ги гледавме како минуваат на 9 мај и им реков на моите луѓе да ги гледаат како умираат на минските полиња. Немаше експлозии, тие само продолжија“, рече тој.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот