Бојко Борисов ни го честита пристапувањето во НАТО

Од денеска Република Северна Македонија е триесеттата земја членка на НАТО. Им честитам на нашите соседи за пристапувањето во Северноатлантскиот договор и очекувам внатрешните реформи во државата да продолжат, напиша на Фејсбук бугарскиот премиер Бојко Борисов.

-Потребни се дополнителни резултати во зајакнувањето на владеењето на правото, слободата на медиумите, реформа на безбедносниот систем како и приближувањето на вооружените сили кон стандардите на НАТО. Се надеваме дека заедничките активности меѓу нашите вооружени сили во рамките на НАТО ќе придонесат за развој на одбранбените способности и интероперабилност, како и да помогнат за развој на братските односи меѓу нашите две земји- напиша Борисов.

Прочитајте и...  Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат