12 C
Скопје

Блерим Беџети: Не е вистина дека на местото на езерце Треска ќе се гради болница или трговски центар

Градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџити денеска во изјава за Слободен печат ги отфрли како невистини зборувањата дека на местото на спортско-рекреативниот центар Треска ќе се гради болница, поради што сопствениците на камп приколки се обврзани во рок од 60 дена да ги дислоцираат приколките.

– Рокот за дислокација на камп приколките е до крај на февруари, сметам дека е разумен рок и има време сопствениците да одлучат што ќе прават со приколките. Ние имаме и јавно претпријатие, сопствениците на приколки можат и таму да се обратат. Шпекулации и невистини се кажувањата дека на локацијата ќе се гради болница или трговски центар. Рекреативниот центар ќе заживее повторно и граѓаните ќе имаат каде да се забавуваат, рече градоначалникот Блерим Беџети.

Прочитајте и...  Азески: Собранието да не ги кочи економските закони

Убави спомени од младоста поврзани со рекреативниот центар Треска има и скопјанецот Сулејман Ахматовиќ.

-Тука доаѓавме многу често, уживавме и во младоста и во убавината на местото. Секогаш беше полно со посетители од сите генерации. Многу ми е жал што повеќе не е во функција, вели Сулејман.

Поврзани вести

Минатата година БДП со стапка од минус 4,5 отсто

Слободен печат

Компаниите може да аплицираат за февруарска помош за плати цел март

Слободен печат

ВИДЕО: Со смарт клупи и зеленило ќе се подига еколошката свест на младите

Филипче со двојна контрола врз издадените лекови

Слободен печат

МЗ: Демант на пресконференцијата на Милошоски – Постапката не е завршена

Слободен печат

Лавров: Ќе им одговориме на САД ако воведат санкции кон Русија

Слободен печат

Остави Коментар