Битола живее за нова историска победа во ЛШ

Денеска од 17.00 часот во салата „Боро Чурлевски“ екипата на Еурофарм Работник ќе го игра четвртиот натпревар од групата „Ц“ во ракометната Лига на шампионите, а нов ривал е финскиот клуб на Кокс.

Тренерот Стевче Алушовски не може да смета на услугите на повредените Стјепановиќ и Јотиќ и како што самиот признава без нив ќе биде исклучително тешко да се игра.

– Доколку не сме максимално сериозни ќе имаме големи проблеми. Не сакам да звучам песимистички, но претпазлив сум и заради заморот, повредите и патувањата – вели Алушовски.

Составот на Еурофарм Работник за денешниот меч: Чурлевски, Ѓукиќ, Граџан, Јотиќ, Кукоски, Кузманоски, Маџовски, Митревски, Ојлески, Отроушко, Петровски, Радовиќ, Шевелев, Трајковски, Вегар, Велковски.

Прочитајте и...  Кејн му се закани на Тотенхем: Тука се е погрешно, верувајте дека ќе си заминам

Во првите три кола битолчани претрпеа тесни порази од Спортинг (29:30), Савехоф (25:24) и Бидасоа Ирун (25:24), а Кокс кој има една победа е можеби најголемата шанса за прва победа на Еурофарм Работник во дебитантската сезона од ЛШ.

Долг период Битола чека на нов триумф во најквалитетното европско клупско натпреварување, последен пат тоа се случи на 8 октомври 2005 година кога Пелистер со 30:27 славеше против Кадетен Шафхаузен од Швајцарија во тогашната именувана сала „Младост“, сега „Боро Чурлевски“.

Кога сме веќе кај Пелистер, сезонава уште во второто квалификациско коло од ЕХФ Купот го заврши настапот со два убедливи порази од швајцарскиот Винтертур (16:39, 21:33).

Прочитај повеќе

Фернандеш го прави тоа што му беше задача на Погба

Слободен печат

Кејн му се закани на Тотенхем: Тука се е погрешно, верувајте дека ќе си заминам

Слободен печат

НАЈГОЛЕМО ГЕРМАНСКО ДЕРБИ: Омразата е толку голема што претседателот на Шалке со лавови ги плашел фудбалерите на Дортмунд (ФОТО)

Слободен печат

Новиот Кака на мета на Реал Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА ѕвездите во карантин, учат да готват, да шијат…

Слободен печат

Атлетико Мадрид завиен во црно, вчера почина талентиран фудбалер, а денеска клупска легенда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Клоп нуди брдо пари за Дембеле

Слободен печат

Реал го олади Јунајтед, бара половина милијарда за откритието на сезоната

Слободен печат

Пандев и Елмас без плати: Италијанците не даваат пари

Слободен печат

Трамп „лудуваше“ на Твитер па му стигна одговор: Кловну, замолчи и направи нешто

Слободен печат

Михајловиќ ќе „лапне“ три милиони евра од Спортинг Лисабон

Слободен печат

Ливерпул не го ангажира Мурињо поради неговото однесување

Слободен печат