БИТКА НА МИЛИОНИТЕ: Кој ги финансира предизборните кампањи во САД?

Федералната изборна комисија (ФЕЦ), владината организација што ги надгледува изборите во Соединетите држави, гарантира дека до 22 септември, вкупниот придонес во претседателската кампања во изборниот циклус во 2020 година ќе достигне 3,155 милијарди долари.

Претседателските избори во САД се најскапите избори во светот.

Во 2016 година, двајцата кандидати во тоа време, Доналд Трамп и Хилари Клинтон, за кампања, потрошија вкупно 1,8 милијарди долари. Оваа година, Трамп и неговиот нов ривал, Џо Бајден, најверојатно ќе потрошат повеќе. Но, кој ја плаќа сметката? Одговорот е сложен.

Од една страна, и двајцата кандидати можат да се пофалат дека илјадници обични Американци ја финансираат нивната кампања со мали влогови од по 10 или 20 американски долари, што е точно. Исто така е вистина дека стотици милијардери даваат огромни донации во нивните кампањи, вршејќи големо влијание при изборот на најмоќниот човек на планетата.

Федералната изборна комисија (ФЕЦ), владината организација што ги надгледува изборите во Соединетите држави, гарантира дека до 22 септември, вкупниот придонес во претседателската кампања во изборниот циклус во 2020 година ќе достигне 3,155 милијарди долари, според податоците на Би-Би-Си Мундо. Од таа сума, 1,072 милијарди долари се индивидуални донации со помалку од 200 американски долари.

Треба да се нагласи дека директните донации за кандидатите се многу ограничени со изборните правила, кои наметнуваат строги парични ограничувања и многу барања за транспарентност.

Кампања на Трамп во Пенсилванија/ Фото: EPA-EFE/DAVID MAXWELL

Но, постои спореден пат каде приватните пари стигнуваат до кандидатите без толку многу контрола

Тој доаѓа од името на Комитетите за политичка акција (ПАК или Супер-ПАК), еден вид организација за прибирање средства за политички цели што генерално треба да одржува одредена независност од изборните кампањи на кандидатите.

На пример, републикански милионер кој веќе ги достигнал законските граници за донирање на одреден кандидат, може да донира многу повеќе пари на конзервативно ориентираниот Супер-ПАК.

Оваа организација, Супер-ПАК, не може да работи директно и целосно со кандидатот, но може да ги брани конзервативните идеи и да плаќа за телевизиски реклами со такво размислување.

Прочитајте и...  Рекорден број новозаразени во САД, повеќе од 80.000

Супер-ПАК, бидејќи почитуваат помалку правила, се оние што насочуваат значителен дел од ресурсите на тајкуните кон политичките каузи по нивен избор.

Тие веќе собрале 1,418 милијарди долари во овој изборен циклус, според податоците на ФЕЦ, изнесени во извештајот на Center for Responsive Politics (ЦРП), невладина организација на САД.

Иронично, политичарот кој собра најмногу пари директно за својата кампања во 2020 година е кандидат кој повеќе не е во трката. Станува збор за демократскиот милијардер Мајк Блумберг, кој пред да се повлече, вложи околу 1 милијарда долари од своите пари за неговата неуспешна кандидатура за претседател.

Кандидатот Џо Бајден во посета на Кеноша, Фото: EPA-EFE/TANNEN MAURY

Трамп, од своја страна, рече дека досега собрал 476 милиони долари, додека Бајден рече дека придонел 531 милиони долари, според последните извештаи на ФЕЦ. И двајцата кандидати имаат пристап до портфолиото со големи можности.

Тајкуни кои донираат во кампањите на Трамп и Бајден

Според извештајот објавен во август од Њујорк Тајмс, најголем донатор на кандидатурата на Доналд Трамп е Тимоти Мелон, мистериозен милијардер, наследник на банкарска династија кој веќе донирал 10 милиони долари оваа година за Првата акција на Америка, една од организациите што го поддржуваат реизборот на сегашниот претседател.

Но, Бајден не заостанува. Неговата кампања зависи повеќе од големите придонеси отколку кампањата на Трамп, што се чини дека е во спротивност со традиционалниот опис на американската политика, во која Републиканците, а не Демократите, се сметаат за најблиска партија до големиот капитал.

Според ЦРП, заклучно со септември, 52 отсто од средствата на кампањата на демократите се од големи донации, наспроти 46 отсто за Трамп.

Изборна кампања на Трамп во Охајо/ Фото: EPA-EFE/TANNEN MAURY

Извештајот на магазинот „Форбс“ во август годинава тврди дека 131 Американец со над 1 милијарда долари лични средства донирале пари на демократскиот кандидат, во споредба со „само“ 99 од нив кои се наклонети кон Трамп.

Прочитајте и...  Филипче: Правиме план за зголемување на здравствените капацитети во интерните одделенија низ земјата

Помеѓу 2019 и 2020 година, финансискиот претприемач и неуспешниот претседателски кандидат Том Стајер дал 46,3 милиони долари за демократски кампањи, според податоците на ЦРП цитирани во извештајот објавен во август од американската јавна мрежа за вести НПР.
Друг финансиски тајкун, Доналд Сусман, префрли 22,6 милиони долари за истиот период во демократски цели, кои вклучуваат претседателски и парламентарни трки. И на 13 септември, богатиот поранешен кандидат на Вол Стрит и тајкун Мајк Блумберг објави дека планира да испорача 100 милиони долари за поддршка на Бајден во клучната држава Флорида.
Претседателскиот стремеж на Бајден, се разбира, е зајакнат со новата близина на Вол Стрит со демократите.

Меѓу оние кои директно ги финансираат напорите на Бајден е контроверзниот милијардер роден во Унгарија Џорџ Сорос, кој според „Форбс“ дал речиси половина милион долари за каузата на демократите. Но, неговата великодушност ја надминаа Џеф и Ерика Лосон, сопственици на компјутерската и комуникациска компанија „Твилио“, кои дадоа 1,2 милиони долари за кампањата на демократите.

Најголемите донации не се нужно оние на најбогатите. Никол Шанахан, сопруга на коосновачот на Гугл, Сергеј Брин, со богатство од 65 милијарди долари, дала 25.000 долари за кампањата на поранешниот потпретседател Бајден, соопшти Форбс.

На списокот на големи донатори на Бајден има и познати личности, како холивудскиот режисер Стивен Спилберг или Мег Витман, поранешниот шеф на порталот за е-трговија eBay.
Некои милијардери со латинско потекло се исто така на списокот на Бајден.

Демократска национална конвенција во Милвоки/ Фото: EPA-EFE/DNCC

Според списоците на ФЕЦ, годинава, Хорхе Перез, кубанско-американскиот магнат за недвижнини, често опишуван како најбогатиот латиноамериканец во САД кој некогаш склучувал зделки со недвижни имоти со Трамп, годинава дал 2.800 американски долари за кампањата на Бајден.

Во исто време, други тајкуни што зборуваат шпански, им се поклонуваат на Републиканците.
Ова е случај со Роберт Унануе од прехранбената компанија Гоја, кој беше вклучен во дискусиите пред неколку месеци откако активисти кои зборуваат шпански, повикаа на бојкот на неговите производи за поддршката што му ја нуди на Трамп.

Прочитајте и...  Почнува зимското сметање на времето

Унануе јавно ја демонстрираше својата поддршка за претседателот. Лична донација од август 2019 година во износ од 3.000 долари за Републиканскиот национален комитет се појавува во сметководството на Националниот републикански комитет (ФЕЦ).

Меѓу останатите луѓе кои зборуваат шпански на списокот со донатори, се браќата Џуд и Кристофер Рејес, милијардери претприемачи на пиво во Соединетите Држави кои веќе ветија по 50.000 долари за да придонесат во напорите на Трамп, објави Форбс.

Најдарежливите поддржувачи на претседателската кампања за реизбор на Трамп, покрај гореспоменатиот Тимоти Мелон, се и финансискиот претприемач Стивен Шварцман од Фондацијата Блекстон. Според ФЕЦ, на 31 јануари, Шварцман ѝ дал 3 милиони долари на Првата акција на Америка, политички акционен комитет за поддршка на Трамп, покрај другите донации за разни републикански цели.

Други клучни фигури кои го поддржуваат Трамп се Исак Перлмутер, израелско-американски бизнисмен кој тежи 4,2 милијарди долари, поврзан со матичната компанија на суперхероите на стрипот на Марвел. Според Форбс, Перлмутер понудил повеќе од 700.000 долари во кампањата за задржување на Доналд Трамп во Белата куќа.

Комплицираните бројки на сметководство во САД се придружуваат на многуте индикации кои упатуваат на сложено политичко сценарио во земјата.

Двајцата кандидати се нарекуваат „народни“. И двајцата имаат поддршка од стотици илјади обични луѓе кои сакаат да дадат неколку долари за да ги бранат своите политички страни.

Но, Бајден, како и Трамп, исто така има значителен број мега моќни бизнисмени кои се подготвени да вложат богатство во победата на кандидатот за кој сметаат дека подобро ќе ги заштити нивните интереси.

 

Извор: БГНЕС

 

Поврзани вести

Полскиот претседател Анджеј Дуда позитивен на коронавирус

Слободен печат

Во Парагвај пронајдени тела во фаза на распаѓање кои пристигнале во контејнер од Србија (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Наскоро ќе ставиме крај на пандемијата, Бајден ја преувеличува ситуацијата

Слободен печат

Георгиевски: Историската комисија има направено големо поместување напред

Слободен печат

Стојанов: Треба да се почитуваат мерките за да не се оптерети премногу здравствениот систем

МИА

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче нема стратегија, државата тоне во пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар