Бирлајн разочарана од дебатата за проширување на ЕУ – Слободен печат
ВестиМакедонија

Бирлајн разочарана од дебатата за проширување на ЕУ

Таа смета дека Северна Македонија и Албанија ги исполнија условите на ЕК и дека имаат право на пристапни преговори.

Австриската канцеларка Бригите Бирлајн е разочарана што на Самитот на ЕУ не е донесена одлука за почеток на пристапните преговори на Албанија и Северна Македонија, истакнувајќи дека тоа не е добар знак за солидарноста во Унијата, ниту за безбедноста во регионот.

-Тоа е за жалење. Австрија и другите земји се залагаа за почеток на пристапните преговори- кажа Бирлајн пред почетокот на вториот ден од Самитот во Брисел.

Таа смета дека Северна Македонија и Албанија ги исполнија условите на ЕК и дека имаат право на пристапни преговори.

-Одлуката не е донесена поради одредени држави. Сметам дека тоа не е добар знак за солидарноста во Унијата, како и за безбедноста во регионот- порача Бирлајн.

Таа, наведе, дека денеска разговарала со премиерите на Северна Македонија и Албанија кои и пренеле дека се разочарани.

-И тие се многу разочарани. Ги уверив дека и понатаму ќе ги поддржуваме- кажа Бирлајн.

Одлуката за пристапни преговори со Северна Македонија не е донесена поради, како што пренесуваат австриските медиуми, противењето на претседателот на Франција Емануел Макрон, а Албанија ја „блокирале” премиерите на Данска и Холандија, Мете Фредериксен и Марк Руте. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close