Бидете претпазливи: Благите симптоми на ковид-19 може да прераснат во многу сериозни

Додека повеќето заболени ќе имаат благи или ќе бидат без никакви симптоми, лекарите предупредуваат дека и оние со благи симптоми мора добро да внимаваат на нивниот развој за да не станат многу опасни.

Оваа болест може да предизвика појава на благи симптоми кај поединец што по неколку денови и ќе закрепне, или некое лице може да има симптоми пред или по формалната дијагноза, да закрепне, па сериозно да се разболи по 7 до 10 дена, а сметаме дека ова е поврзано со имунолошкиот систем или со феноменот „цитокинска бура“, објасниле лекарите.

Кога вирусот ќе стаса до белите дробови, имунолошкиот систем одговара така што испраќа клетки што ќе го нападнат вирусот. Ако одговорот на системот е премногу силен, тоа може да предизвика воспаление.

Кај некои луѓе, токму тоа ќе се случи и може да има фатални последици.

Кога луѓето ќе се заразат, обично се појавуваат симптоми слични на настинка, тогаш може сѐ да се развие во проблеми со белите дробови, кога тие ќе сфатат дека се болни. Ова обично се случува на шестиот или седмиот ден, појаснуваат инфектолозите.

Прочитајте и...  Волстрит журнал: Хрватска со туристичката сезона стана случај кој опоменува

„Заслугите“ за овој процес му припаѓаат на самиот вирус кој стасал до белите дробови, но и на пациентот и на неговиот имунолошки систем, т.е. на одговорот на имунолошкиот систем што може да предизвика проблеми. Тивката „хипоксија“ е уште еден термин што се спомнува кај некои пациенти, а станува збор за слабо заситување на крвните садови со кислород, без притоа пациентот да чувствува тешкотии со дишењето.

Од благи до сериозни симптоми

Според пишувањето на Центарот за контрола и превенција на болести, симптомите можат да се појават од 2 до 14 дена по изложеноста на вирусот.

Симптомите вклучуваат:
– Температура
– Кашлица
– Болки во мускулите
– Главоболка
– Губење на мирисот и вкусот
– Болка во грлото
– Тешкотии со дишењето

Прочитајте и...  Родителски трик на Кејт Мидлтон што ќе ве воодушеви: Зошто постојано го допира принцот Џорџ по главата?

Во моментов, експертите не знаат дали постои начин за да се знае дека благите симптоми ќе се претворат во опасни, но има одредени ризични фактори што тоа можат да го поттикнат.

– Вирусот и инфекцијата што ја предизвикува изгледаат многу непредвидливи. Ги познаваме вообичаените симптоми, но често се забележливи и атипични манифестации. Она што, исто така, го забележуваме е дека симптомите од благи многу брзо можат да се претворат во сериозни – велат инфектолозите.

Постојат јасни ризични фактори, какви што се возраста, дијабетесот, високиот крвен притисок (хипертензија), болестите на белите дробови… но, за жал, се чини дека оваа болест може да му се случи секому, појаснуваат лекарите.

Третирање на благите симптоми

Иако не постои начин да го запрете интензивирањето на симптомите, д-р Скефнер, инфектолог од Универзитетот Вандербилт, објаснува кои работи луѓето со благи симптоми можат да ги направат за да се чувствуваат подобро.

Прочитајте и...  ТРАГЕДИЈА: 22-годишно момче од Свети Николе почина по компликации со ковид-19

– Сметам дека добрата хидратација е многу важна за да се чувствувате подобро. Ако имате температура, лековите што дејствуваат на нејзиното намалување ќе ви помогнат – вели лекарот. Тој додава дека секогаш ги советува пациентите што имаат грип или респираторни проблеми да избегнуваат алкохол и да бидат внимателни со кофеинот, бидејќи може да доведат до дехидратација. Она што треба да пиете е многу вода. Ако сте болни, дистанцирајте се и водете сметка за вашето закрепнување.

Следење на симптомите

Мора да бидеме поврзани едни со други, затоа што сешто може да им се случи на пациентите за краток временски период, на пример, влошување на симптомите, така што пациентот одеднаш станува толку слаб, што не може да стаса ниту до телефонот. Затоа, редовно проверувајте ги вашите најблиски, заклучиле лекарите.

Прочитај повеќе

Лице на Балканот: Три Македонки се враќаат со три титули од Србија! (ФОТО)

Васко Спасоски

Високата смртност од ковид-19 со сè уште непозната дијагноза

Родителски трик на Кејт Мидлтон што ќе ве воодушеви: Зошто постојано го допира принцот Џорџ по главата?

Слободен Печат

Паника во светскиот џет-сет: Ќе се откријат имињата на сите што летале со авионот на Епстин (ФОТО)

Слободен печат

Нов бизарен тренд на „Тик-Ток: Со турпија за нокти си ги рамнат забите, стоматолозите реагираат! (ВИДЕО)

Слободен печат

Парадоксално: И Грција и Турција се повикуваат на меѓународното право за Медитеранот

Сеад Ризвановиќ

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шилегов: Добро знаете кој „командува“ со навивачките групи

Лука Андреев

Несудените водителки на „Еми“: Двете се позитивни на коронавирус

Слободен Печат

Мода во време на корона: Виртуелниот свет на „Еми“ наградите (ФОТО)

Слободен печат

Џесика Симпсон изгледа подобро отколку на почетокот на кариерата: До неодамна се бореше со вишокот килограми

Слободен Печат

Нема одлука за дневниот престој во училиштата, се чека бројот на деца кои ќе следат настава со физичко присуство

Михаило Донев

По Даниел Крејг, Том Харди ќе го облече оделото на популарниот агент 007

Слободен печат