8 C
Скопје

Белорусија на полноќ ги затвори границите: Забранет влез за странци, дозволен транзит за Руси

Белорусија од полноќ ги затвори своите граници за странски државјани заради сузбивање на епидемијата на коронавирус.

– Белорусија од 1 ноември го суспендира влезот во земјата за странски државјани и лица без државјанство на граничните премини во патниот, во железничкиот и во водниот сообраќај, со цел да се спречи ширењето на коронавирусот”, се вели во соопштението на државната комисија.

Ограничувањата не се однесуваат на руските граѓани кои транзитираат низ Белорусија на пат кон Русија, пренесува агенцијата ТАСС.

Вчера во Белорусија беа регистрирани 983 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заболени достигна 98.500.

Прочитајте и...  Фајзер ја „скара“ Европската унија

Поврзани вести

Гир: Нема план Б, целта е пристапување на Северна Македонија во ЕУ

МИА агенција

Полицијата во Лондон растури свадба со 400 гости, казната е 10 000 фунти

И.И.

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите

Слободен печат

Скопје ќе добие нов зелен простор во близина на МНТ

Слободен печат

Надминат прагот на ПМ 10 во Битола, Кавадарци и Куманово

Слободен печат

На грчкиот остров Закинтос пронајдени 800 килограми експлозивен материјал

Слободен печат

Остави Коментар