Бејтулаи: Може многу да се научи од Пандев, целта е пласман на ЕП 2020! - Слободен печат

Бејтулаи: Може многу да се научи од Пандев, целта е пласман на ЕП 2020!

„Не сум тип што зборува за моите квалитети, туку попрво би ги покажал на теренот. Оние што гледаат можат да направат проценка како јас играм“ вели Бејтулаи.

Оваа зима Егзон Бејтулаи се раздели со Шкендија и одлучи кариерата да ја продолжи во странство, поточно во редовите на шведскиот клуб Хелсингборг.

Во интервјуто за шведскиот веб портал „fotbollskanalen.se“ говореше за својот нов клуб, условите во македонскиот фудбал, шансите на нашата сениорска репрезентација за учество на Евро 2020.

– Го проверив клубот на Хелсингборг, видов има добри навивачи, објекти. Се заинтересирав и мислев дека ќе биде добро за мене. Се чувствувам многу добро, веднаш се прилагодив луѓето добро ме примија во тимот и веднаш почнав да тренирам. Не сум тип што зборува за моите квалитети, туку попрво би ги покажал на теренот. Оние што гледаат можат сами да направат проценка како јас играм – рече Бејтулаи.

Прочитајте и...  Солскјер: Пол Погба не е играч на Рајола!

Вкупно седум сезони помина во Шкендија, освојувајќи две титули во првенството и една во купот.

– Во Македонија се игра добар фудбал. Може да расте и понатаму доколку плановите и објектите се подобрат. Луѓето кои имаат клубови во Македонија треба да покажат повеќе и да ги погледнат шведските примери.

фото: ФФМ

Македонија преку УЕФА Лигата на нации ја има историската шанса за првпат да учествува на едно големо натпреварување во сениорска конкуренција.

Во Скопје на 26 март ќе го пречека Косово, доколку триумфира во финалето на 31 март ќе игра против Грузија или Белорусија на гостински терен.

Бејтулаи кој во 2017 година со младата селекција играше на У21 Европското првенство во Полска, вкупно 11 пати досега го носеше сениорскиот дрес.

Прочитајте и...  Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

– Убаво е да се биде во националниот тим и да играте со добри фудбалери. Мислам дека сме добра репрезентација, нашиот капитен Горан Пандев е искусен и сеуште добар. Од него можеме многу да научиме. Целта е пласман на Европското првенство 2020, целта на сите играчи и навивачите во Македонија. Исполнети со страст да го дадеме максимумот во тој бараж и успееме да се најдеме на континенталниот собир наредното лето – додаде дефанзивецот.

Прочитај повеќе

УЖАС ВО САД: Поранешни одбојкарки загинаа во сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

Слободен печат

Меси и Хамилтон ја „поделија“ наградата Лауреус

Слободен печат

„ГЕНИЈАЛЕЦ“ од Црна Гора: И Џордан мислеше дека хеликоптерот нема да падне, па падна (ВИДЕО)

Слободен печат

Ван Дајк е клучот за успехот на Ливерпул

Слободен печат

МЕГА СКАНДАЛ во Барселона: Претседателот Бартомеу на социјалните мрежи ја оцрнувал својата најголема ѕвезда, Лионел Меси

Слободен печат

Остави Коментар

3 × пет =

Прочитај повеќе

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Слободен печат

Избран слоганот на Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Слободен печат

Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

Слободен печат

Касилјас и официјално ќе се кандидира за претседател на Шпанската федерација

Слободен печат

Ленард: Ти благодарам Коби, за сè што направи за мене! (ВИДЕО)

Слободен печат