Барселона не им ги исплатила платите на фудбалерите за декември

epa08781771 Barcelona?s Ousmane Dembele (4-L) celebrates with team-mates after scoring the 0-1 goal during the UEFA Champions Legue soccer match between Juventus FC and FC Barcelona, in Turin, Italy, 28 October 2020. EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

Уште една потврда дека каталонскиот клуб се наоѓа во огромни финансиски проблеми.

Барселона се уште не ја исплатила декемвриската плата на фудбалерите, пренесува COPE. Фудбалерите на Барселона платите ги добиваат во две транши, во јуни и декември, како што пренесуваат медиумите, декемвриската исплата доцни поради лошата ликвидност на клубот.

Барселона соопшти дека долгот изнесува околу 1.2 милијарди евра, и минатата 2019/20 сезона ја завршија со нето загуба од 488 милиони евра.

Поради тоа, управата на клубот преговара со потенцијални кредитори и се надева дека ќе успее да ги намали долговите кои драстично се зголемија поради пандемијата на коронавирусот.

Барселона во огромни проблеми: Долгови од милијарда евра, доцнат платите…

 

Видео на денот