Банките наплатуваат солидни провизии од режиските трошоци

Не се знае која банка ќе го врши платниот промет во поштенските филијали, а што е поважно не се открива ни дали избраната банка ќе овозможи плаќање на комуналните сметки без провизија, како што тоа го правеше Поштата.

Во меѓувреме, граѓаните редовно си ги плаќаат сметките, па иако се клиенти на банките, им се наплаќаат провизии. Откако пред две недели, НЛБ Тутунска објави дека ги зголемила тарифите, тоа го стори и Стопанската банка АД Скопје. Па, така, сега наместо 20 денари провизија за плаќање на режиските трошоци, двете банки им наплаќаат на своите клиенти по 30 денари од сметка.

Граѓаните се револтирани од ваквиот однос, кој месечно од џебот им извлекува солидна сума. На пример, за 5 комунални сметки, сега ќе треба да платите плус 150 денари, наместо досегашните 100.

Прочитајте и...  КАТАСТРОФАЛНИ БРОЈКИ ВО ГРЦИЈА: 121 починат пациент од ковид-19 во последните 24 часа

Според финансиските извештаи за првото шестмесечје од годинава, Комерцијална банка остварила нето-добивка од камати од 19,6 милиони евра и таа е поголема од лани за 3,2 проценти. Банката имала пад на нето-наплатените провизии за 11,5 проценти. Добивка пред оданочувања од 17,2 милиони евра остварила и Стопанска банка. И оваа банка забележала раст на нето-приходите од камати во однос на ланскиот период. Пад има кај нето-провизиите за 8,9 проценти. Добивката пред оданочување на НЛБ банка за првото шестмесечје е 12,7 милиони евра и е за 3 милиони помала од лани. Нето-приходите од камати се на речиси исто ниво – околу 24 милиони евра, како што се слични и износите на провизии, околу 8 милиони евра.

Прочитајте и...  Мисајловски од протестот на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово: Време е да покажеме пркос

Поседувањето на 300 шалтери низ државата и фактот дека преку нив се вршеше една четвртина од платниот промет, јасно зборува зошто интерес за склучување договор со Пошта, пројавија осум банки. Некои од нив и јавно се изјаснија, а од дел не се добил соодветен одговор. Еден од условите, кој требаше да се испочитува е при изборот на банката да се води сметка за компатибилноста на софтверот што претходно го воспоставила Еуростандард банка во поштенските единици. Дел од граѓаните, постојано прашуваат дали банката која ќе го преземе платниот промет, ќе работи со истите услови како и Еуростандард банка и дали режиските сметки, кои ќе се плаќаат во Пошта, повторно ќе бидат без провизија? Што во практика би значело дека банката, која ќе ги преземе шалтерите, ќе си биде конкурент сама на себе.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Сите инволвирани во преговарачкиот процес, засега мудро молчат и не откриваат што го кочи изборот на банка, со која Македонска пошта ќе го склучи договорот. Од она што е знае во моментов, тим формиран од УО на Македонска пошта, преговара со неколкуте банки и ги оценува понудите. По евалуацијата на условите што ги нудат банките, тие ќе се достават до Управниот одбор на Пошта, па до Надзорниот одбор. УО потоа на Владата ќе и ја предложи банката која е избрана, и на крај, ќе мора да пресече Владата, како доминантен сопственик.

 

Поврзани вести

КАТАСТРОФАЛНИ БРОЈКИ ВО ГРЦИЈА: 121 починат пациент од ковид-19 во последните 24 часа

Слободен печат

Заев упати телеграма со сочувство за смртта на првоборецот Раде Гогов

Слободен печат

Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Слободен печат

Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон

Михаило Донев

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Слободен печат

ЛДП и Демократски сојуз на Mакедонците-ученици во Пустец им донираа книги и учебни материјали

Михаило Донев

Остави Коментар

MacedonianAlbanian