Бајден со најголема популарност кај демократите за да се спротивстави на Трамп

Поранешниот потпретседател Џо Бајден ја предводи листата на претседателски кандидати од Демократската партија, а веднаш зад него се Берни Сандерс и Елизбет Ворен, според најновата онлајн анкета на „Ен-Би-Си Њус”.

Според анкетата спроведена веднаш после првите демократски дебати што се одржаа во јуни, доколку денес се одржат внатрепартиски избори 25 отсто од испитаниците би гласале за Бајден. Сандерс и Ворен, актуелни членови на Горниот дом на американскиот Конгрес (Сенат), би добиле по 16 отсто од гласовите на анкетираните.

Сенаторот Камала Харис е веднаш зад нив со 14 отсто, додека градоначалникот на Саут Бенд, Пит Бутиџиќ би добил осум отсто од гласовите на анкетираните. Поранешниот конгресмен од Тексас, Бето О’ Рурк и сенаторот Кори Букер од Њујорк би добиле по три отсто, додека останатите претседaтелски кандидати (вкупно се 24), би добиле по два отсто или помалку.

Прочитајте и...  Преполнет капацитетот на болницата во Нови Пазар: Дете прима инфузија на скалите од задниот влез (ФОТО)

Анкетата на „Ен-Би-Си Њус” и „Сурви манки”, спроведена онлајн од 2 до 16 јули, укажува и на раст на рејтингот на актуелниот претседател Доналд Трамп. Рејтингот на одобрување на претседателот пораснал од 45 отсто лани во септември, до 48 отсто во јули.

Се заклучува дека растот на рејтингот на Трамп се должи на постојаните соопштенија и изјави на неговата администрација околу бегалската криза на границата со Мексико што ефектуира во промени кај јавното мнение. Дваесет и два отсто од испитаните лица кажале дека имиграцијата е главна грижа за нив, додека само 15 отсто се изјасниле исто лани во септември, а вработеноста и економијата тогаш за нив била главна грижа, се дознава од анкетата.

Прочитајте и...  Четворица работници загинаа, а еден е повреден при уривање на трговски центар во изградба во Москва

Во јули, 14 отсто укажале дека екологијата е нивна главна грижа, и мнозинство (68 отсто) потврдиле дека економијата е „многу добра”, само еден процент помалку споредбено со лани во септември.

Прочитај повеќе

Германците пијат повеќе алкохол за време на пандемијата

Слободен печат

Германската армија обучува кучиња да откриваат коронавирус

Слободен печат

Чулев во Гостивар: Преку систематски мерки и активности ќе се надогради безбедносниот систем

Слободен печат

Села: Ахмети 18 години е премиер, но никогаш не ги бранел буџетот и даноците на Албанците – Да се забранат анкети за време на кампања (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп најави втор голем предизборен собир, иако бројот на заразени со коронавирус е во пораст

Слободен печат

Тачи: Борба против коронавирусот, не со зборови туку во стотици милиони евра

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Медиумите може да поднесуваат барања за субвенционирање на социјалното осигурување за вработените

Слободен печат

Шојбле: ЕУ мора да извлече поуки од пандемијата на коронавирусот

Слободен печат

Најчевска: Кај нас законите се носат по мерка на оние кои се на власт, казни кои што ќе бидат правопропорционални на висината на функцијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Лувр е повторно отворен за посетителите

Слободен печат

Андоновиќ: Пресврт – ХДЗ се врати како победник, по поразот кој го доживеа на претседателските избори (ВИДЕО)

Слободен печат

Притвор за осомничените кои лишија од слобода државјанка на Италија​

Слободен печат