Android предупредува: Се појави вирус кој што не може да се избрише од вашиот телефон, дури ни со фабричко ресетирање

Штотуку е забележан со посебен „синџир“ на малициозен софтвер, кој има можност повторно да се инсталира, откако ќе го избрише од Android телефонот, но и со тоа е речиси невозможно да се ослободите.

Овој малициозен софтвер е познат како „xHelper“ и прв пат беше забележан во март, пет месеци подоцна зарази 32.000 телефони.

Овој месец, бројката достигна 45.000 заразени уреди со Android оперативниот систем.

Малверот прикажува „попап“ реклами и известувања кои создаваат приходи на луѓето што стојат зад нив, а во некои случаи бараат од сопственикот на телефонот да инсталира платени страници со кои потоа им даваат дел од заработката на креаторите на малициозениот софтвер.

Откако ќе се најде заразената апликација на телефонот, со неа како посебна датотека се инсталира и „xHelper“ тројанецот, а со бришење на оригиналната апликација не може да го решите овој проблем.

Прочитајте и...  Сораја, принцезата со тажен поглед и уште потажна судбина

Всушност, невозможно е да се ослободите од овој проблем, затоа што не помага ниту и фабричкото ресетирање на уредот.

Ова е мистерија за професионалците во областа на безбедноста затоа што велат дека „xHelper“ не го менува оперативниот систем „Android“ или системските апликации.

Додека експертите велат дека некои верзии на мобилен антивирусен софтвер можат да го избришат, се чини дека постои борба меѓу креаторите на овој тројанец и луѓето кои работат на заштита на нашите уреди од вируси.

Но ниту ова не е крај, бидејќи луѓето што стојат зад овој вирус можат да го модифицираат тројанецот за да го ослободат специјален малициозен софтвер кој ќе украде важни податоци од телефонот.

Совет, „xHelper“ може да биде прикачен на било која апликација што ќе ја преземете надвор од продавницата за апликации „PlayStore“ на „Google“, така што ако навистина треба да го направите тоа, проверете дали апликацијата на програмерот има стекнато доверба од корисниците.

Прочитајте и...  Тања Савиќ очајна откако маж ѝ ги однесе децата во Австралија без нејзино знаење: Пет дена не сум ги слушнала синовите

Прочитај повеќе

Дали би платиле 1,5 милиони долари за маска за лице? Бело злато од 18 карати и 3.600 бели и црни дијаманти!

Слободен печат

Арнолд Шварценегер стана дедо!

Слободен печат

Разговор со Биљана Кајевиќ: Сакам да ги ловам душите низ браздите на лицето

Јасмина Кантарџиева Димков

Николина Пишек тврди дека ѝ украле пари и накит во вредност од 275.000 евра, еве што сè ѝ недостасува

Слободен печат

Дали е крај на монополот на Гугл? Од есен добиваме поголема слобода на пребарување на интернет

Слободен печат

Цвекло, сусам, банана, спанаќ… Победете ја анемијата со здрава храна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хороскоп за 10 август: Денеска некој ќе сака да ве омаловажи за да се издигне себеси

Слободен печат

Не можете да заспиете? Овој природен лек делува подобро од апчињата за спиење

Слободен печат

Џенифер Анистон разочарана, но и полна со оптимизам: Ние не одиме никаде, никогаш нема да се ослободите од „Пријателите“!

Слободен печат

Почина италијанската комичарка Франка Валери: Пред девет дена го прослави 100-от роденден

Слободен печат

Најголемиот холивудски заводник го скротила само една жена, нејзината смрт никогаш не ја преболел

Слободен печат

Ова лето јадете плодови со сина или со црвена боја

Слободен печат