Андов: Во Кочани против секого на победа, навивачите се нашиот 12 играч!

Да потсетиме, екипата од Кочани во ланската сезона од 24 коло на Третата лига – Исток ремизираше во Свети Николе против Овче Поле (1:1) и на три кола до крајот тимот имаше шест бода предност во однос на останатите, натпревар повеќе и така се закити со титулата шампион. Тоа воедно значеше само едно, враќање во 2МФЛ Исток.

Ова лето играчите на ГФК Осогово предводени од тренерот Александар Андов ја темпираа формата преку одржување на тренинзи и секако одигрување на пријателски мечеви. Ремизираа со Кадино (0:0) и Плачковица (0:0), порази од Беласица (1:2) и Слога Виница (2:3), а беа подобри од Победа (6:0) и Каменица Саса (2:0). Токму дуелот со Каменица Саса беше последен тест, во тоа славје стрелци беа Костовски и Додевски.

– Одигравме шест контролни натпревари и мислам дека можеме да се подобриме уште во играта и да постигнуваме позитивни резултати на секој натпревар. Амбициите оваа година се на секој натпревар го даваме максимумот од нас и да се надигруваме со секој. Не сакаме да имаме товар и притисок за да мора нешто конкретно да постигнеме, но мислам дека ова ќе биде успешна сезона за ГФК Осогово – ни изјави Андов, тренерот на ГФК Осогово.

Веќе е познато кој ќе им биде првиот ривал во првото коло од шампионатот, тоа е составот на Питу Гули, а во второто е локалното дерби со Брегалница во Штип. Веќе в среда ги очекува дуелот од 1/16 финалето во Купот на Македонија в среда (21 август) од 17.00 часот против прилепска Победа на Стадионот „Никола Мантов“ – Кочани.

– Во Купот ќе пробаме да го поминеме првото коло и да ја елиминираме Победа. Иако на контролниот меч против нив триумфиравме со 6:0, ова ќе биде сосема поразличен меч за двете екипи и се надевам дека ние ќе бидеме тие кои ќе славиме на крајот. Што се однесува до првото коло во шампионатот против екипата на Питу Гули, играме во Кочани и се надевам на успешен старт на сезоната со победа против тимот од Крушево за кој немаме многу сознанија со каков квалитет располага. Но, ние како клубот особено на Градскиот стадион во Кочани против секого ќе одиме на победа со цел да ги израдуваме нашите навивачи кои се нашиот 12 играч на секој натпревар – додаде Андов.

Прочитајте и...  Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ поднесоа жалба во Лозана за одлуката на УЕФА

Слободен печат

Еден од најдобрите боксери-тешкаши умре од смеа кога го слушна оправдувањето на Вајлдер (ВИДЕО)

Слободен печат

Сензацијата на Баерн со неверојатна животна приказна: Роден во камп за бегалци и трча побрзо од дозволената брзина за возење во Лондон

Слободен печат

Солскјер останува на клупата на Јунајтед и наредната сезона

Слободен печат

Новак и одговори на мајката на кошаркарскиот Моцарт: Се надевам дека наскоро ќе се запознаеме

Слободен печат

Леброн на комеморацијата за Коби барал само една работа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Леброн му оддржа лекција на Зајон, Јанис се загрева за плејофот (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат

Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Слободен Печат

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Фидан Коминовски