Алиоски и Лидс доброволно побараа намалување на платите

Фудбалерите на Лидс и членовите на стручниот штаб доброволно решија да имаат помала заработка во наредниот период, со цел клубот да функционира непречено…

Многу спортски натпреварувања се одложени, прекинати поради епидемијата на коронавирусот, така и англискиот фудбалски Чемпионшип.

Во овој период коронавирусот сигурно негативно влијае и на финансиски план во многу спортски клубови, се наоѓаат во загуба.

Играчите на многу тимови, како и членовите на стручниот штаб се согласуваат за кратења на платите, а сега тоа го стори и Лидс.

Менаџерот Марсело Биелса и неговите играчи ќе заработат помалку, така што клубот непречено да им исплати на 270 вработени во клубот.

– Моите играчи покажаа неверојатно чувство за единство и заедништво. Благодарност до Марсело, неговите соработници и играчите што го поставија целиот тим на прво место и затоа што се грижат за семејството – рече фудбалскиот директор, Виктор Орта.

Прочитајте и...  Едно големо браво, моментно најдобрата фудбалска слика на светот!

Лидс во чии редови е и македонскиот репрезентативец Езгјан Алиоски до прекинот на сезоната се наоѓаше на првата позиција со 71 бод, еден повеќе од второпласираниот ВБА и се на добар пат да обезбедат учество во Премиер лигата наредната сезона.

Прочитај повеќе

Поранешниот Ф1 шеф Еклстон ќе стане татко на 90 години!

Слободен печат

Едно големо браво, моментно најдобрата фудбалска слика на светот!

Слободен печат

Евролигата со план да се одиграат сите мечеви во еден град!?

Коминовски Фидан

Одложена и шеста трка во Мото ГП шампионатот

Слободен печат

Во Атлетико Мадрид за 70 проценти намалени платите

Слободен печат

Три децении, проклетството не попушта – кој го проколна Ливерпул?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Џејмс Бонд“ на светскиот фудбал пред неочекуван трансфер!?

Слободен печат

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат