Ахмети: Ми беше понудена поделба на Македонија, но не прифатив

Ахмети уште една кажа дека порано му било понудено поделба на Македонија врз етнички линии, но дека ја одбил таквата понуда.

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за „ABC News“ изјави дека неговата партија нема да прави коалиција со ниту една друга албанска или македонска политичка партија и на изборите ќе излезат сами.

Ахмети уште една кажа дека порано му било понудено поделба на Македонија врз етнички линии, но дека ја одбил таквата понуда.

-Имав понуда во минатото да се подели Македонија од високи функционери на оваа држава. Секоја поделба на оваа земја ќе биде штетно, многу штетно за Албанците, но и за Македонците. Оти не може да се поделат работите како со нож. Ќе имаше малцинства и таму и ваму. Ќе се отвореа нови рани. Ние не прифативме поделба на Македонија. Јас сум им кажал и на македонските политичари дека оваа држава е моја, колку што е и нивна. Сакам да ги имаме нашите симболи и јазик. Ние ги постигнавме овие цели. Имаме универзитет, јазик во Собрание и институции и наши симболи – истакна Ахмети.

Прочитајте и...  Филипче: Имаме два избори, безусловно да ги почитуваме мерките или да се вратиме кон рестрикциите

Ахмети додаде дека ќе биде добро во албанскиот политички блок да има позиција и опозиција.

– Мислам дека се уште е рано за предизборни коалиции. Тоа нема да биде добро ни за ДУИ, ни за Албанците. Има уште работи кои треба да се разјаснат, како што се правичната еднаквост или јазикот. Што се однесува за односот со албанските партии, ќе биде штетно ако влеземе со коалиција со некоја од нив – додаде лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Фото: Слободен печат/Арбнора Мемети

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат