15 C
Скопје

Почина талентираниот тату мајстор Васко Војнески-Васичот, битолчанец со Даунов синдром

На 36-годишна возраст ненадејно почина Васко Војнески-Васичот, битолчанец со Даунов синдром кој имаше талент на вистински тату мајстор. Иако немаше можност да работи со вистинска опрема за тетовирање, тоа не го спречуваше секојдневно да црта по неколку тетоважи на хартија. Многумина битолчани, познавајќи ја неговата умешност, дозволуваа со мастило и маркери да им исцрта тетоважи на рацете. Инспирацијата за тетоважите ја наоѓаше во рап музиката, пренесува Сакамдакажам.мк 

„Децата на негова возраст не го отфрлаа, туку го прифатија и земаа во нивно друштво. Живееме на Широк Сокак и тој порасна на главната битолска улица. Другарите слушаа рап музика и тој почна да го слуша тоа. Открив дека со секоја песна што ќе ја слушнеше на својот таблет, бидејќи знаеше самостојно да користи Интернет, произлегуваше по некој цртеж. Песната кај него предизвикуваше емоции и тој неа ја преточуваше во цртеж. Емоциите не ги изразуваше само преку формите, туку и преку боите. Светло сино кога беше мирен и расположен, црвено кога имаше копнеж, мотивација, црна кога мелодијата беше тажна“, рече мајка му Нада Војнеска во текст што САКАМДАКАЖАМ.МК го објави пред две години.

Васко имаше нацртано стотици цртежи и тетоважи. Беше среќен кога ќе подареше некои од нив или ќе дозволеа некои пријатели и други лица да им нацрта тетоважи на рацете.

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар