Зошто Мета и Харадинај се сретнаа во еден ресторан во Приштина? - Слободен печат

Зошто Мета и Харадинај се сретнаа во еден ресторан во Приштина?

Албанскиот претседател, Илир Мета, се сретнал во Приштина со косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај. Веста ја објави самиот Харадинај преку постирање на Фејсбук, објавувајќи и фотографии од средбата.

– Посебно задоволство да го сретнам вечерва во Приштина, претседателот на Албанија, Илир Мета, заедно со ќерката Бора. Добар повод за размена на мислења за политичката реалност во Косово, Албанија и во регионот. Во процесите низ кои минува Косово, заедничкиот ангажман во пресрет на предизвиците го засилува албанскиот фактор – пишува Харадинај.

Како што се гледа и од сликите, средбата е реализирана во еден од рестораните во Приштина, јавува Балканвеб.

Преку статус на Фејсбук, Мета рече дека е среќен што се сретнал со Харадинај во Приштина.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денес?

– Среќен сум што се сретнав денеска со премиерот Рамуш Харадинај во Приштина. Горд со неговиот инспиративен карактер! – пишува Мета. Инаку, Мета беше меѓу првите политичари кои реагираа по оставката, верувајќи во невиноста на Харадинај.

Прочитај повеќе

Надлежните смируваат: Пратките од „Алиекспрес“ се безбедни

Хеликоптерот на Вучиќ во страшно невреме, а тој смирено: Не се плашам, летам веќе седум години

Слободен печат

Европската Комисија ги претстави мерките за безбедност на 5Г мрежата

Слободен печат

Млад скопјанец почина од маларија: Се вратил од Гана, по што му се влошила здравствената состојба

Слободен печат

Русија бара медицински уверенија за влез на странски државјани

Слободен печат

Од земјава извезени близу 16 тони опасен отпад од АД „Охис“

Слободен печат

Остави Коментар

seventeen − 8 =

Прочитај повеќе

„Жан Моне“ процес: Фокус е Деловникот на Собранието, но и евроинтеграциските процеси и претстојните избори

Слободен печат

Жбогар му реплицираше на Милошоски: Борете се со идеи, а не напаѓајќи не нас

Османи: Државниот завод за ревизија е подготвен за контролирање на изборниот процес

Слободен печат

Правда ќе прифати дел од забелешките на јавната расправа за Законот за обвинителство

На измамите им дојде крајот: Нема да има скриени трошоци во аранжманите за летувања

Слободен печат

Грујовски: Во моментот нема партиски притисоци врз администрацијата

Слободен печат