Жител на Миравци заработи кривична пријава за одгледување на марихуана

СВР Струмица преку Одделението за внатрешни работи од Гевгелија до Основното јавно обвинителство во Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето С.К (24) од гевгелиското село Миравци поради постоење основи на сомневање за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори”.

Во текот на јуни и јули годинава, на местото викано „Лаго” во атарот на Миравци, на три локации на растојание од 50 до 60 метри, полициски службеници откриле насади со стебла од растението канабис сатива. По преземените мерки за расчистување и извршениот увид пријавениот С.К на 8 септември во 18 часот и 10 минути било затекнат на лице место.

При претресот во неговата торба биле пронајдени три свежи корени со набрани цветни завршетоци на марихуана како и уште пет стебла од растението канабис сатива.

Прочитајте и...  Девојка од Велес пријавила дека два пати била силувана

Претрес бил извршен и во домот на пријавениот, а пронајдените предмети со потврда биле одземени за вештачење. Пријавениот бил лишен од слобода, а од страна на судија на претходна постапка одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена.

Прочитај повеќе

Татко и син зад решетки, одгледувале марихуана во својата викендичка (ВИДЕО)

Дрога и муниција пронајдени во дом на скопјанец, ОЈО бара притвор

Слободен печат

Кумановец ја нападнал девојката во кафуле

Девојка нападната од 32-годишен маж во Велес

Слободен печат

Девојка од Велес пријавила дека два пати била силувана

Слободен печат

Обид за грабеж во домот на докторот Вело Марковски

Лука Андреев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Турски државјанин преку мобилен телефон украл 11.000 евра

Слободен печат

Полицијата пронајде 65 стебла канабис во Демир Капија, приведени се две лица

Слободен печат

Турски државјанин фалсификувал пасош за да си го продолжи престојот во државава

Слободен печат

Притвор за дрвокрадците од Прилеп

Слободен печат

Шестгодишно дете почина од струен удар

Слободен печат

Македонец баран со меѓународна потерница е уапсен на Ќафасан

Слободен печат