Зеленски: Немаше уцена во телефонскиот разговор со Трамп

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека немало уцени за време на телефонскиот разговор со Доналд Трамп, што придонесе за покренување истрага за отповикување на американскиот претседател.

Одговарајќи на новинарско прашање, Зеленски рече дека после разговорот со Трамп на 25 јули дознал дека Америка блокира стотици милиони долари воена помош за Украина.

– Во јули не разговаравме за тоа – истакна Зеленски.

За време на разговорот, Трамп побарал од Зеленски да го истражи неговиот демократски ривал Џо Бајден, произлегува од грубиот транскрипт, кој го достави Белата куќа. Демократите во американскиот Конгрес веруваат дека Трамп ја користел воената помош за да изврши притисок врз Украина и да си помогне себеси за реизбор на претседателските избори следната година.

Прочитајте и...  Османи: Погледнете како за 30 минути се пренесува вирусот на заеднички ручек или вечера (ВИДЕО)

Трамп рече дека воената помош била замрзната поради загриженоста околу корупцијата во Украина, но овој потег поттикна критики од Конгресот и средствата беа ослободени во септември.

Телефонскиот разговор Трамп – Зеленски е клучен за истрагата за импичмент, и го постави Зеленски во незгодна позиција бидејќи го покажува како некој што сака да му угоди на Трамп и критичните европски партнери.

Зеленски не кажа дали Украинците имаат различна верзија на транскриптот. Тој рече дека верувал оти повикот ќе доведе до средба со Трамп и дека сакал американскиот претседател да дојде во Украина. Зеленски рече дека клучното прашање за него било да се убеди Белата куќа да ја промени реториката за Украина како корумпирана земја на која не може да и се верува.

Прочитајте и...  Ахмети: Време е за прв албански премиер во земјава

Прочитај повеќе

Нагло скокна бројот на новозаразени лица со ковид -19 во Србија

Слободен печат

Извршни директори во индустријата за здравствена заштита во САД со плати повисоки од самите истражување за заразни болести

Слободен печат

Јанушев: Короната од Скопје Заев и СДСМ вчера ја испратија да прошета низ цела Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонските аеродроми загубија половина милион патници

Слободен печат

Илир Мета: Соживотот меѓу Албанците и Србите е во интерес на мирот, стабилноста и европската перспектива на регионот

Слободен печат

Ердоган го послуша народот- нема полициски час за време на викендот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Жителите на „Жданец” и „Трнодол” вечерва без вода

Слободен печат

Министерство за здравство демантира дека Филипче прикрил 20- тина случаи со ковид-19

Слободен печат

Кандидатите за ректор на УКИМ бараат да прекине постапката за избор на ректор

Слободен печат

Велика Британија е втора земја во светот со повеќе од 40 илјади смртни случаи од Ковид-19

Слободен печат

Во Италија се зголемува бројот на новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Обраќање на Николовски: Сите имаме мајки, роднини и блиски кои може да го загубат животот од овој вирус

Слободен печат