Заев ќе оди во Италија, пред состанокот на Советот на министри на ЕУ – Слободен печат
ВестиМакедонија

Заев ќе оди во Италија, пред состанокот на Советот на министри на ЕУ

Премиерот, Зоран Заев е поканет во Рим од италијанскиот премиер, Џузепе Конте, непосредно пред новиот Совет на министри на ЕУ кој треба да се одржи на 19 ноември годинава.

Од кабинетот на премиерот потврдуваат дека е пристигната покана за посета на Италија, но се уште не се знае дали ќе оди и кога точно таа посета ќе се реализира.

Се шекупулира дека Италија размислува прашањето за добивање на датум за почеток на преговори за нашата земја повторно да го отвори на Советот на министри на ЕУ.

Денеска се појави и информација дека е можно доаѓање на францускиот претседател, Емануел Макрон, во Албанија и Македонија наредниот месец.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close