Заев, Филипче и Николовски казнети за прекршоци во сообраќајот (ФОТО+ВИДЕО)

За сторен сообраќаен прекршок, неносење заштитна кацига, МВР ги казни премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Љупчо Николовски и министерот Венко Филипче.

Изминатите два дена на социјалните мрежи се споделуваше видео на кое се гледа како премиерот Зоран Заев не носи заштитна кацига додека управува со мотор, а позади него седи Љупчо Николовски, додека Венко Филипче ги следи управувајќи со друг мотор.

 

Видеото поттикна лавина реакции на социјалните мрежи, а граѓаните коментираа дека само високите државни функционери не плаќаат казни за сторени прекршоци во сообраќајот и прашуваа дали законите важат за сите.

Сепак, Министерството за внатрешни работи ги казни со парична казна, а Centar.mk ги објави нивните прекршочни налози од МВР.

Фото: Centar.mk

Премиерот Заев, вицепремиерот Николовски и министерот Филипче ќе треба да платат по 50 евра во денарска противредност, за сторен сообраќаен прекршок.

Прочитајте и...  Потпишан протокол меѓу Србија и Македнонија во превенција на сообраќајните незгоди
Фото: Centar.mk
Фото: Centar.mk

Поврзани вести

СДСМ: Со блокирање на новите мерки, ВМРО-ДПМНЕ директно го загрозува здравјето на граѓаните

Слободен печат

СЗО работи на насоки за употреба на лекот ремдесивир

Слободен печат

Рекорден број новозаразени во САД, повеќе од 80.000

Слободен печат

Ќе се интензивира комуникацијата со Софија за надминување на недоразбирањата

Слободен печат

Од коронавирус почина музичарот Васил Ангов

Слободен печат

Од следната недела најавени нови термини за тестирање

Слободен печат

Остави Коментар