За две недели 235.000 луѓе побегнале од домови во Сирија

Повеќе од 235.000 луѓе мораа да ги напуштат своите домови во сирискиот регион Идлиб во текот на изминатите две недели, поради зголемените напади на тоа упориште на опозициските сили, соопштија ОН.

ОН предупредуваат дека поради егзодусот од 12-25 декември, областа Марат ал Нуман во јужниот дел на Идлиб е речиси целосно празна.

Поради бомбардирањето и борбите на теренот, многу семејства ги напуштиле своите домови иако владините сили негираат дека нивните цели се цивилни цели.

Од средината на декември, владините сили на Дамаск заедно со руските сили презедоа напади врз преостанатите џихадисти на југ во Идлиб.

Прочитајте и...  Италија со остра реакција: Одлуката на Австрија е дискриминација

Прочитај повеќе

Илјадници присутни на комеморацијата на Џорџ Флојд во Минеаполис

Слободен печат

Читајте го бесплатно он-лајн викенд бројот на Слободен печат

Слободен печат

Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Слободен печат

Претпладне сончево, кон крајот на денот дожд

Слободен печат

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат