ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ I Нема електрична енергија, храна и вода, а човечки измет има по улиците: Немилосрдното бомбардирање на Газа остави пустош и застрашувачки сцени

По една недела немилосрдно бомбардирање од Израел, електричните водови и водоводните цевки под патиштата беа уништени во Појасот Газа, како резултат на што човечки измет се излеа на површината.

ФОТО: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Со најмалку 188 убиени Палестинци и семејства заробени во урнатините, стравот од продлабочување на хуманитарната криза расте во енклавата, каде два милиони луѓе живеат под израелско-египетска блокада веќе 14 години, пишува Гардијан.

ФОТО: EPA-EFE/JEON HEON-KYUN

Шест од десетте далноводи во Газа се уништени, а резервите се повеќе од преполовени, изјави Мохамед Табет, портпарол на Дистрибуцијата на електрична енергија во Газа.

ФОТО: EPA-EFE/JEON HEON-KYUN

„Постојат погранични области кои се целосно отсечени од електрична енергија“, рече тој. Властите не беа во можност да ја поправат мрежата поради постојани напади.

ФОТО: EPA-EFE/ABIR SULTAN

Израел, со својата интензивна кампања за бомбардирање, го блокираше пристапот до територијата, вклучително и хуманитарни работници, и спречи влегување гориво на неа, според Канцеларијата на Обединетите нации за координација на хуманитарни работи (ОЦХА).

Снабдувањето со сточна храна седи во камионите задржани на израелската страна на границата и чекаат дозвола за влез, рече ОЦХА, додавајќи дека испораките на Газа ќе истечат во недела. Беше речено дека палестинското Министерство за земјоделство предупредува дека без испораки на фарми за добиток и живина, тие ќе останат без храна за животните, поради што ќе биде засегнат главниот извор на протеини на територијата.

Израел, според ОЦХА, исто така спречи рибари да пловат по Појасот Газа и ги бомбардираа фармите.

ФОТО: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Фабриката за дезинфекција на морска вода не работи, оставајќи 250.000 луѓе без вистинско снабдување со вода за пиење. Во северниот град Беит Лахија, како што рече ОЦХА, „отпадните води и цврстиот отпад се акумулираат на улиците“.

Махмуд Авад (47), жител на Беит Лахија, рече дека неговото семејство живее без електрична енергија скоро три дена. Куќите околу него биле бомбардирани, а електричната енергија била прекината како резултат на исечените кабли. Avad обично користи електричен генератор, но сега и тие линии се пресечени.

ФОТО: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Една општина во градот Газа рече дека израелските сили ги погодиле „главните јазли во градот, со што се влошила хуманитарната состојба и им се отежнало движењето на амбулантите и персоналот за итни случаи“.

Хамас, исламистичката група која владее со појасот, ги стационираше своите милитанти и истрела ракети од цивилни области. Во последното избувнување на конфликтот, Израел рече дека стотици ракети истрелани од милитанти ја промашиле целта и споделиле воздушни снимки од неуспешни лансирања.

ФОТО: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Официјален претставник на израелската цивилна управа, одговорен за окупацијата, рече дека милитантите на Хамас ги „удрија“ далноводите во Газа и дека 230.000 луѓе останаа без електрична енергија. Хуманитарниот координатор на ООН, Лин Хастингс ги повика „израелските власти и палестинските вооружени групи веднаш да им дозволат на светската организација и нивните хуманитарни партнери да донесат гориво, храна и медицински материјали“.

ФОТО: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

УНРВА, агенцијата на ООН задолжена за палестинските бегалци, соопшти дека повеќе од 17 000 луѓе ги напуштиле своите домови и се засолниле во околу 40 училишта. Таа исто така предупреди на ризиците од ширење на вирусот корона во тие објекти.

Израелската група за човекови права Гиша изјави дека намалувањето на снабдувањето со електрична енергија влијае на производството на кислород потребен за респиратори. Израел, кој вакцинираше поголем дел од своите граѓани, рече дека не е одговорен за вакцинирање на сите Палестинци на окупираните територии, вклучително и на Западниот брег и Газа.

ФОТО: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Оксфам, кој ја снабдува Газа со вода, рече дека конфликтот оваа недела ќе охрабри „понатамошно кршење на човековите права, сиромаштија и страдања, особено за изгубената генерација на деца и млади Палестинци“.

Видео на денот