ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

Според белградски медиуми кон толпата се упатиле и студенти од домовите во главниот град на Србија.

Протестот пред Собранието на Србија против новите најавени мерки за спречување на ширењето на новиот коронавирус излезе од контрола вечерва по 22 часот, јавија локалните медиуми.

Демонстранти ја пробија заштитната ограда пред Собранието, запалија факели, и се судирија со полицијата во обидот да влезат повторно во Парламентот.

Протестот почна по 20 часот, откако беше блокиран за сообраќај просторот пред Парламентот. Демонстрантите извикуваат „Вучиќ крадец”, „Оставки”.

Според белградски медиуми кон толпата се упатиле и студенти од домовите во главниот град на Србија.

Белграѓани излегоа на протест и влегоа во Собранието, не сакаат полициски час (ВИДЕО)

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

Прочитајте и...  Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Прочитај повеќе

Издадени се казни за десет правни субјекти на охридското крајбрежје за непочитување на прописи за превенција од Ковид-19

Слободен печат

Трамп: Експлозијата во Бејрут била предизвикана од некој вид бомба

Слободен печат

Кумановските психијатри порачуваат граѓаните да водат грижа за менталното здравје во услови на пандемија

Слободен печат

Облачно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат