Во земјата на луксузот и парите дури 70 отсто од компаниите ќе стават клуч на врата

Економијата на Дубаи, која е најдиверзифицирана и најнезависна од приходите од нафтата во Персискиот залив, се потпира на секторите угостителство, туризам, забава, логистика, недвижности и малопродажба.

Запрепастувачки 70 проценти од компаниите во Дубаи очекуваат дека во наредните шест месеци ќе ги затворат своите бизниси, бидејќи пандемијата од Ковид – 19 и мерките за ограничување на движење воведени поради вирусот ја намалија побарувачката, покажуваат резултатите од најновото истражување, објавено денеска, спроведено од Економската комора на Дубаи.

Дубаи / Фото: Unsplash

Институцијата анкетурала 1.228 генерални директори во голем број сектори во периодот од 16. до 22. април, за време на најригорозните мерки за ограничување на движењето на луѓето, а дури три четвртини од анкетираните биле мали претпријатија со помалку од 20 вработени, пренесува „Си Ен Би Си“.

Празни улици во Дубаи / април 2020 / Фото:EPA-EFE/MAHMOUD KHALED

Повеќе од две третини од испитаниците сметаат дека се под закана на умерен или висок ризик да стават клуч на своите бизниси во наредните шест месеци. Поточно, околу 27 проценти рекле дека очекуваат дека ќе ги затворат фирмите наредниот месец, а 43 отсто дека тоа би го сториле во наредните шест месеци.

Прочитајте и...  Д-р Солески: Примарното здравство многу добро се справи со првиот налет на Ковид-19 (ВИДЕО)
 EPA-EFE/MAHMOUD KHALED

Економијата на Дубаи, која е најдиверзифицирана и најнезависна од приходите од нафтата во Персискиот залив, се потпира на секторите угостителство, туризам, забава, логистика, недвижности и малопродажба.

Волонтери организираат хуманитарен ручек за најранливите / Фото: EPA-EFE/MAHMOUD KHALED 

Хотелите и рестораните во оваа земја имаат висока репутација, а речиси половина од нив, кои се нашле во анкетата на комората, очекуваат дека ќе престанат со работа веќе наредниот месец.

Дубаи / Фото: Unplash

Портпаролот на Комората сепак вели дека анкетата е спроведена на 1.228 компании од вкупно 245 илјади и тоа во временски период кога рестриктивните мерки беа најстроги, и дека нивните ставови се базирале врз очекувањата дека најстрогата фаза на рестриктивни мерки ќе биде продолжена.

Дубаи / Фото: Unplash

Портпаролот на Комората сепак вели дека анкетата е спроведена на 1.228 компании од вкупно 245 илјади и тоа во временски период кога рестриктивните мерки беа најстроги, и дека нивните ставови се базирале врз очекувањата дека најстрогата фаза на рестриктивни мерки ќе биде продолжена.

Прочитајте и...  Корона вирусот ја разори американската економија - доларот во длабок минус

 

Прочитај повеќе

Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Слободен печат

Судот ја одби кауцијата за поранешната девојка на педофилот Епстин

Слободен печат

Американска компанија кон крајот на месецов ќе тестира вакцина врз луѓе

Слободен печат

Во Дебар досега направени над 1.100 тестови, позитивни 153 лица

Слободен печат

Португалската полиција пребарува бунари: Се сомневаат дека педофилот Брукнер таму ја фрлил Медлин Мекен

Слободен печат

На грчка граница се продаваат лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Медицинска сестра која го победи коронавирусот даруваше крвна плазма

Слободен печат

Во Албанија заштитна маска задолжителна во затворени простории

МИА Агенција

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат

ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Слободен печат

Куомо: Уште четири сојузни држави на карантинската листа на Њујорк

Слободен печат

По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Слободен печат