8 C
Скопје

Tag : рестрикции

Вести Македонија

Филипче: Најновите рестрикции ќе превенираат прекршување на постоечките мерки

Слободен печат
Досегашните мерки дадоа резултат што се гледа во зарамнување на епидемиолошката крива, вели во своето вечерашно гостување во емисијата „200“ на Алсат, министерот за здравство,...
Вести Македонија

Ново работно време на паркинзите на ЈП ПОЦ

Слободен печат
Согласно најновите рестриктивни мерки на Владата на РСМ за заштита од вирусот КОВИД-19, од денеска паркиралиштата на ЈП Паркинзи на Општина Центар ќе работат со...
Вести Македонија

Филипче: Комисијата за заразни болести ќе одлучи дали ќе има нови мерки за време на претстојните верски празници

Слободен печат
За претстојните верски празници допрва ќе разговараме и ќе видиме дали Комисијата за заразни болести ќе препорача нови мерки, изјави министерот за здравство Венко Филипче по...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Професор д-р Никола Пановски: Да се мотивираат луѓето да излегуваат на отворено, а не да се собираат во кафулиња и молови

Мирослава Бурнс
Има ли фајде од полициски час од 22 навечер до 5 часот наутро, односно какви ќе бидат ефектите од него, ќе анализира Комисијата за заштита...
Вести Македонија Слајдер

Засега нема потреба од нови рестрикции, в понеделник ќе се разгледува состојбата

Слободен печат
В понеделник ќе се прави проценка дали има потреба од нови рестрикции кои би значеле зголемување на времетраењето на полицискиот час и скратување на работата...
Вести Македонија

Лекарска комора: Состојбата со ковид-19 е сериозна, потребни се дополнителни рестриктивни мерки

Слободен печат
Комисијата за заразни болести треба сериозно да го земе предвид воведувањето дополнителни рестриктивни мерки и протоколи, бидејќи се наоѓаме во исклучително сериозна состојба, од која...
Вести Македонија

ВО ЖИВО: Изјави на министерот за здравство д-р Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски

Слободен печат
Прес-конференција на министерот за здравство д-р Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски  ...
Вести Македонија

Комисијата за заразни болести проценува дали се потребни нови рестриктивни мерки

Слободен печат
За денеска во 11 часот е закажана прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче. На неа се очекува тој да информира за проценките на Комисијата за...
Вести Македонија

Даниловски: Нов полициски час и рестрикции поради ковид-19 се нужно зло

Слободен печат
Во ситуација кога е загрозен највисокиот општествен интерес – народното здравје, на државата ѝ стојат на располагање мерки на принуда, вели епидемиологот Даниловски по најавите...
Вести Регион

Претпладнево состанок на Комисијата на епидемиолози: Грција веројатно пред нови рестрикции

Слободен печат
Комисијата на епидемиолози од Министерството за здравство на Грција, претпладнево одржува состанок на кој ќе се разгледа епидемиолошката слика во земјата, а сѐ поверојатно е...