Во овој град во Шпанија нема ниту еден заболен од коронавирус

Јужниот шпански град Захара и по два месеца од појавата на пандемијата на коронавирусот, нема регистрирано ниту еден заболен од Ковид -19 вирусот. Градот кој се наоѓа на голема надморска височина, над руралниот регион на Андалузија, како што наведува американската телевизиска мрежа СНН станува непроценливо богатство за Шпанија која е речиси целосно зафатена од коронавирус епидемијата.

Според СНН, градоначалникот на Захара ,по веста за појавата на Ковид во Шпанија, веднаш ги блокирал сите приоди кон градот, така ставајки ги во карантин сите 1400 постојани жители . Одлуката за затворање на градот градоначалникот ја донел веднаш откако  владата во Мадрид нареди воведуање вонредна состојба во земјата.

Фатктот дека и по два месеци меѓу граѓаните не е регистриран ниту еден заболен, покажува дека потегот на градоначалникот бил правилен, а за својата одлука имал и голема подршка од сите граѓани на Захара.

Прочитајте и...  Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Според податоците , една четвртина од населението во градот е на возраст од над 65 години, старосна група која се покажа како најранлива категорија од коронавирусот.

Во околните градови, каде не бил воведен ваков карантин, регистрирани се голем број на смртни случаи како последица од инфекцијата.

Прочитај повеќе

Дали последната Штафета на младоста го навести распадот на Југославија? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Хан: Западен Балкан и припаѓа на Европа

МИА Агенција

Првпат ниту еден новозаразен од Ковид-19 во Косово

МИА Агенција

Повторно раст на новозаболени од Ковид-19

МИА Агенција

Полициски час и денеска во државава

МИА Агенција

Сончево со мала облачност, попладне дожд

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат