Во Јапонија 1.540 новозаразени, рекордно зголемување во Токио

Вчера во Јапонија се регистрирани 1.540 нови случаи на коронавирусот, со што трет ден по ред има по повеќе од илјада заразени, но нема нови смртни случаи.

Како што соопшти денеска јапонското Министерство за здравство, вчера во Токио се регистрирани 472 нови случаи, што е најголемото дневно зголемување досега забележано во јапонскиот главен град.

Од почетокот на епидемијата во Јапонија се потврдени вкупно 37.401 случаи на Ковид-19, а вкупниот број на починати изнесува 1.024.

Прочитајте и...  Мустафа: Конечен договор меѓу Косово и Србија не може да има без Вашингтон на маса

Прочитај повеќе

Кипар воведува задолжителен тест за туристите од Грција

Слободен печат

Од плажа во болница – Дали Градиште ќе биде новото жариште на Ковид-19? (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Обезбедени 61 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со ковид-19, да даруваме и спасиме живот

Слободен печат

Бајден го честиташе Илинден на македонските Американци во САД

Слободен печат

Регистрирани 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот за еден ден

Слободен печат

Опозицијата во Венецуела нема да учествува на изборите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во повеќе црногорски градови одржани авто-литии

Слободен печат

Порака на претседателот Пендаровски по повод Европскиот ден за сеќавање на холокаустот врз Ромите и Синтите

Слободен печат

Бела куќа: Нема да се одложат претседателските избори во САД

Слободен печат

Израел собори ракета истрелана од Појасот Газа

Слободен печат

Најмалку 11 лица загинаа при нападот во Џалалабад

Слободен печат

Задолжително носење маска и на отворено во повеќе француски градови

Слободен печат