Во дербито на Западот, Леброн подобар од Харден и Вестбрук (ВИДЕО) - Слободен печат

Во дербито на Западот, Леброн подобар од Харден и Вестбрук (ВИДЕО)

ЛА Лејкерс останува најдобат тим во Западната конференција со скор од 34 победи и осум порази.

Лос Анџелес Лејкерс во дербито на вечерта со 124:115 го совлада Хјустон рокетс благодарение на пресвртот во третата четвртина, а во главната улога беше Леброн Џејмс.


Лејкерси имаа негатива од шест поени на полувремето, но резултатот го свртеа во своја корист во третиот дел кој го добија со 32:17. Џејмс натпреварот го заврши со 31 поен и 12 скокови, но во финишот ги натера навивачите во Хјустон да му скандираат „МВП“.

Кајл Кузма даде 23 поени, додека Дени Грин и Кентавиус Калдвел-Поуп завршија со по 20 постигнати поени. Кај Хјустон, Расел Вестбрук постигна 35, а Харден 34 поени кои се покажаа како недоволни за триумф.

Прочитајте и...  Марсијал, Мегваер и ВАР му донесоа победа на Јунајтед (ВИДЕО)

Во Источната конференвија, Јанис Адетокумпо со 29 поени и 12 скокови го предводеше Милвоки до победата од 117:97 над Бруклин. На спортивната страна, Кајри Ирвинг постигна 17 поени.


Феникс санс направи вистинско изненандување со триумфот кај Бостон селтикс од 123:119. Најзаслужен за победата беше Девин Букер кој даде 39 поени и имаше 10 скокови, додека во редовите на Бостон најпрецизен беше Маркус Смарт со 37 поени.


Резултати:
Њу Орлеанс – ЛА Клиперс 130: 133
Бруклин – Милвоки 97: 117
Бостон – Феникс 119: 123
Атланта – Детроит 103: 136
Њујорк – Филаделфија 87:90
Чикаго – Кливленд 118:116
Минесота – Торонто 112:122
Хјустон – ЛА Лејкерс 115:124
Голден Стејт – Орландо 109: 95
Оклахома – Портланд 119: 106
Јута – Сакраменто 123: 101

Прочитајте и...  Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

Прочитај повеќе

Марсијал, Мегваер и ВАР му донесоа победа на Јунајтед (ВИДЕО)

Слободен печат

Клајстерс по осум години пауза се врати на тениските терени (ВИДЕО)

Слободен печат

УЖАС ВО САД: Поранешни одбојкарки загинаа во сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

Слободен печат

Меси и Хамилтон ја „поделија“ наградата Лауреус

Слободен печат

„ГЕНИЈАЛЕЦ“ од Црна Гора: И Џордан мислеше дека хеликоптерот нема да падне, па падна (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

два × два =

Прочитај повеќе

Ван Дајк е клучот за успехот на Ливерпул

Слободен печат

МЕГА СКАНДАЛ во Барселона: Претседателот Бартомеу на социјалните мрежи ја оцрнувал својата најголема ѕвезда, Лионел Меси

Слободен печат

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Слободен печат

Избран слоганот на Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Слободен печат

Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

Слободен печат