1 C
Скопје

Во Белгија паѓа процентот на новозаразени од Ковид-19

Најголем број заразени има во Брисел и околината, каде бројот на инфекции е пораснат за седум отсто, или 128 новозаразени дневно.

Белгискиот институт за јавно здравје, Сиенсано, соопшти дека бројот на новозаразени со коронавирус продолжува да се намалува.

Помеѓу 17 и 23 август се бележи пад од осум отсто во споредба со претходната недела.

Бројот на починати е исто така значајно намален – на шест смртни случај дневно, или пад од 44 отсто во однос на претходната недела.

Од почетокот на пандемијата починале 9.879 лица вкупно, соопшти институтот.

Според податоците на институтот, 53 отсто од починатите се жени, просечната возраст на овие жртви е 83 години. Лицата над 85 годишна возраст, без разлика на пол, остануваат најризична категорија.

Најголем број заразени има во Брисел и околината, каде бројот на инфекции е пораснат за седум отсто, или 128 новозаразени дневно.

Прочитајте и...  Србија и донира 5.000 вакцини против ковид-19 на БиХ

Владата потсети дека најголем фактор на ризик се патувањата и ги повика граѓаните да ги почитуваат правилата на тестирање и домашен карантин при враќање од странство, посебно од портокалови и црвени зони. Речиси една четвртина од новозаразените случаи се лица вратени од странство.

Поврзани вести

Денеска се празнува Свети Лав I, папа Римски

Слободен Печат

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Остави Коментар