Вкусови што се памтат: Руска кујна – Црно кафе со вотка (РЕЦЕПТ)

Кога ќе се спомне руска кујна нешто што прво ви доаѓа на ум е руската салата која е особено популарна во овој период. Типично за руската кујна е што изобилува со богатство од рецепти чии главни состојки се риба, живина, печурки, шумски бобинки и мед во десертите.

Бидејќи пред на е уште една долга и зимурлива недела, а покрај тоа понеделничкото будењето е секогаш најтешко од сите овојпат се решивме да ви презентираме еден одличен рецепт како традиционалното црно кафе да го напарвите посилно од кога било.

Состојки:

– 150 милилитри црно кафе
– 20 милилитри вотка
– 20 милилитри Калуа
– 1 лажичка ликер од бадем
– 60 грама шлаг пена
– 2 лажички кафеав шеќер

Прочитајте и...  Ана Ивановиќ откри која е нејзината омилена храна, одговорот ги воодушеви сите

Подготовка:

Во претходно свареното црно кафе кое ќе го послужите обојпат во подлабока шолја додадете ги вотката и Калуата и засладете по желба додека кафето е уште топло. Нанесете ја слаг пената одизгора и прелијте ја со ликерот од бадем. Се сервира додека е сеуште топло и е вистинско уживање.

Поврзани вести

ФОТО: Погледнете каква убавица има покрај себе фудбалерот Дарко Велковски!

Васко Спасовски

ВИДЕО: Сара Мејс плачеше во емисија во живо!

Слободен Печат

Во „Круната“ изоставен најголемиот скандал, вооружениот обид за киднапирање на принцезата Ана

Слободен печат

ФОТО: Една од најплатените и најубави жени во Холивуд наполни 36 години – Да се потсетиме како се менуваше таа низ годините

Слободен Печат

ВИДЕО| Џенифер Лопез и Малума на Американските музички награди: Танчерите со маски, а тие посекси од кога било!

Слободен Печат

ФОТО| Најпосакуваниот актер на светот во доброволна акција: Бред Пит ја покажа хуманоста на дело

Слободен печат

Остави Коментар