ВИДЕО: Шарлот втор пат по ред подобар од шампионот Милвоки

Шарлот хорнетс повторно подобар од шампионот/ фото: EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Кошаркарите на Шарлот хорнетс приредија изненадување со победата над шампионот Милвои бакс со 103:99 и најавија кандидатура за пласман во пеј-офот. По втората победа над шампионот во последните два меѓусебни натпревари, Шарлот има скор од 22-19, додека Милвоки има 26 победи и 17 порази.
Најдобар кај Шарлот беше Тери Розиер со 27 поени, Ламело Бол даде 24 поени и го постигна клучниот поен на натпреварот на 15 секунди до крајот на натпреварот.

Кај Милвоки најдобри беа Крис Мидлтон со 27 поени и Јанис Адетокумпо со 26 поени и 13 скокови.
Пораз доживеа и Бруклин нетс кој загуби од ослабениот Портланд со 114:108.  Во отсуство на Демиен Лилард и Си Џеј Меколум, кај победникот се истакна Енферни Симонс со 23 поени и 11 асистенции, а добра партија прикажаа и Роберт Ковингтон со 21 и Бен Меклемор со 20 поени. Кај Бруклин, најдобар беше Кевин Дурент со 28 поени и 10 скокови, додека Кајри Ирвинг даде 22 поени.

Детроит пистонс благодарение на првиот избор на драфтот, Кејд Канингем ја изненади Јута славејќи со 126:116. Канингем во триумфот на својот постигна рекордни во НБА кариерата 29 поени, а имаше и осум асистенции, а ист број на поени даде и Садин Беј. Кај Јута се истакна Донован Мичел си 31 поен.

Резултати:

Шарлот – Милвоки 103:99
Детроит – Јута 126:116
Бостон – Индијана 101:98 (прод)
Њујорк – Сан Антонио 111:96
Хјустон – Филаделфија 91:111
Портланд – Бруклин 114:98
Сакраменто – Кливленд 108:109

Видео на денот