ВИДЕО | Рашиди: Бараме одговори за Мијалков, ако не ги добиеме ќе побараме интерпелација за Спасовски

Се ближат локалните избори, ЛДП излезе од пратеничката група во Собранието и реши да настапува самостојно, но потврди дека и понатаму ќе ги поддржува политиките на Владата, вели за УБ пратеникот од редовите на Алијанса за Албанците, Сурија Рашиди. „Алијансата за Албанците е посебен политички субјект но се поизвесно имајќи предвид дека коалицијата А/А делува перфектно на локалните избори ќе одиме заедно. Сега се подготвуваме за што подобар настап на овие локални избори и можам да кажам дека ние ќе настојуваме да се натпреваруваме во сите општини каде што живеат Албанци. Мислам дека сега имаме шанси на овие избори да победиме во секоја од овие општини“, изјави Рашиди.
Околу последните случувања со бегството на Мијалков, Рашиди смета дека е потребна одговорност од министерот Спасовски.
Прочитајте и...  Денеска се празнуваат Светите Дванаесет маченици кои пострадаа во времето на Диоклецијан
„Бараме одговорност за последните случувања со бегството на екс директорот на УБК Сашо Мијалков од органите на прогонот. На овој случај гледаме исто како и на случајот со бегството на Никола Груевски. Мијалков беше најголемото зло на претходниот режим и затоа доколку не бидат дадени одговори ќе побараме интерпелација за министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски“, вели пратеникот од редовите на Алијанса за Албанците, Сурија Рашиди.

Поврзани вести

Професор Ивановски: Собирањето и рециклирањето на отпадот е голем потенцијал и нови 2.000 работни места

Трамп: Нема да правам нова партија, тоа се лажни вести

Слободен печат

Оштетени штедачи на Еуростандард: Дали и докапитализацијата од 10 милиони евра е дел од криминалот?

Слободен печат

Румена Бужаровска до Коцарев: Претседателот на МАНУ шири лажни вести

Слободен печат

На скопскиот аеродром, 12 обвинети за употреба на фалсификувани потврди за ПЦР тестови

Слободен печат

Курц со критики за ЕМА: Побрзо одобрувајте ги вакцините

Слободен печат

Остави Коментар