ВИДЕО: Пресврт на Белгија во режија на Де Брујне

epa09280459 Kevin De Bruyne (C) of Belgium celebrates with tam-mates after scoring the 1-2 goal during the UEFA EURO 2020 group B preliminary round soccer match between Denmark and Belgium in Copenhagen, Denmark, 17 June 2021. EPA-EFE/Wolfgang Rattay / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Репрезентацијата на Белгија обезбеди пласман во осминафиналето на Евро 2020 откако во второто коло ја совлада Данска и тоа со пресврт.
Данците успеаја да се опорават од шокот од првото коло кога Кристијан Ериксен колабираше на теренот. Тие офанзивно тргнаа од самиот старт и веќе во втората минута поведоа преку Јусуф Поулсен. Ова воедно е вториот најбрз гол во историјата на Европските првенства.
Но, Данците не застанаа по постигнатиот гол, продолжија со нападите, создадоа неколку шанси но не успеаја уште еднаш да го совладаа Тибо Куртоа.

Во второто полувреме Белгија прави пресврт и тоа благодарение на Кевин Де Брујне кој само по 10 минути откако влезе му асистираше на Торган Азар за 1:1. Потоа во игра влегоа и Еден Азар и Аксел Витсел кои внесоа дополнителен ритам во играта на Белгија. Токму Азар учествуваше во постигнувањето на вториот гол, тој му асистираше на Де Брујне за 2:1, резултат кој на крајот се покажа како конечен.

 

Видео на денот