ВИДЕО: Партизан го урна Олимпијакос и се наоѓа на еден чекор од Топ 8 во Евролигата

фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Во рамките од 30 коло во кошаркарската Евролига играчите на Партизан на домашен терен со 90:75 го совладаа Олимпијакос.

Со новата победа кошаркарите на Жељко Обрадовиќ нов важен чекор во трката за пласман во Топ 8.

Најефикасни во редовите на српската екипа беа Нанели и Пантер со по 17 поени, два помалку запиша Ексум.

На спротивната страна за Грците Мекесик беше прв стрелец со 21 реализиран поен.

Евролига, 30 коло
Петок, резултати

Фенербахче – Жалгирис Каунас 87:79
Монако – Валенсија 90:79
Виртус Болоња – Реал Мадрид 79:96
Партизан – Олимпијакос 90:75
Олимпиа Милано – Баерн 99:74

Табела:

1. Олимпијакос 21-9
2. Реал Мадрид 21-9
3. Барселона 20-10
4. Монако 20-10
5. Фенербахче 18-12
6. Макаби Тел Авив 17-13
7. Партизан 17-13
8. Басконија 15-15

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот