ВИДЕО | Пандев: Како дете ја сакав Црвена звезда – Панчев и Најдоски оставија огромен белег

фото: crvenazvezdafk.com

Српскиот фудбалски клуб денеска ја пречека легендата на македонскиот фудбал и голем навивач на Црвена звездаГоран Пандев, кој во придружба на претседателот на клубот Светозар Мијаиловиќ ги посети просториите на клубот, музејот и уште еднаш ја потврди љубовта кон Звезда.

– Како дете ја сакав Црвена звезда и навивав за неа. Звезда е голем клуб и за нејзе играа големи играчи. Има неверојатна историја. Среќен сум што сум тука. Би сакал да му се заблагодарам на претседателот Светозар Мијаиловиќ и на сите во клубот. Ќе го ставам дресот на Звезда во колекцијата, мојот музеј. Ми недостасуваше црвено-белиот дрес со моето име, навистина сум среќен – изјави Пандев.

Музејот на Црвена звезда остави неверојатен впечаток кај Пандев, а поранешниот фудбалер на Лацио, Интер, Наполи, Галатасарај, Џенова и Парма верува дека клубот повторно ќе го освои пехарот на европскиот клупски шампион.

– Музејот е прекрасен. Видов сè што освои клуб како Црвена звезда, тоа е историја. Секогаш ќе биде запишано во книгите. Купот на Лигата на шампионите е врвен успех на секој клуб и фудбалер. Знам колку навивачите на Црвена звезда го сакаат клубот, за нив Звезда е сè. Се надевам дека што поскоро ќе ја освојат Лигата на шампионите, бидејќи Црвена звезда тоа го заслужува – вели нашиот поранешен репрезентативец.

Пандев во текот на кариерата имаше неостварена желба да заигра за Црвена звезда и истакнува дека голем дел од неговите сонародници оставиле белег играјќи за белградските „црвено-бели“.

– За Црвена звезда играа играчи од Македонија, но најголема трага оставија лично Дарко Панчев и Илија Најдоски. Ја освоија Лигата на шампионите, што е најголем успех и сон за еден играч, а знаеме колку е тешко. Сигурно е дека се одлични играчи и дека оставија огромен белег на Звезда. Среќен сум што Македонците постигнаа значаен успех со Звезда – се зборовите на Пандев.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот