ВИДЕО: Осумдесет милиони денари од Владата за обесштетување на граѓаните погодени од невремето лани во Долна Преспа

Од Буџетот на Република Северна Македонија, трансферирани се скоро 80 милиони денари на општина Ресен, за обесштетување на граѓаните погодени од невремето во 2019 година во Долна Преспа, напиша на својот Фејсбук профил градоначалникот на Ресен, Живко Гошаревски.

Нагласи дека Општина Ресен, во законскиот рок од еден месец ќе го изврши обесштетувањето на граѓаните.

-Во знак на благодарност поради залагањата на премиерот на Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната средба му доделив плакета „Преспански јаболкобер 2020″, истакна Гошаревски.

Градоначалникот на Ресен додаде дека оваа мерка на Владата претставува вистинска поддршка и помош за земјоделците, кои и покрај големиот труд и напори не успеаа да го соберат родот на преспанско јаболко, од кое производство зависи развојот и економскиот раст на Ресен и Преспа

Прочитајте и...  АстраЗенека најави дополнително тестирање на вакцината против Ковид-19

Извор:МИА

Поврзани вести

Миланов: Ако премиерот каже дека организатори не се Ристовски, Јанакиески и Вељаноски, обвинението треба да биде повлечено

Слободен печат

Лукашенко: Нема да работам како претседател според новиот устав

Слободен печат

Русковска: Обвинетите за „27 април“ не се мали деца да може било кој да ги манипулира

Слободен печат

Спасовски: Со новиот буџет инвестираме во модерна полиција

МИА Агенција

МОН апелира електронски да се аплицира за студентски стипендии

Слободен печат

Радев: Треба да почекаме да се смират емоциите, да не потпаѓаме на искушенијата од брзи решенија со имитација на триумф

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian