13 C
Скопје

Tag : Ресен

Вести Македонија Слајдер

Сè уште ништо: Една недела се трага по Ислам Лумани од селото Крани

Слободен печат
Жителите од Преспанскиот регион и полицијата веќе една недела трагаат по 27-годишниот Ислам Лумани од селото Крани, кој исчезнал на 21 март и оттогаш нема...
Вести Слајдер Хроника

Сообраќајна несреќа на излез од Ресен: Две лица од Охрид смртно настрадаа во судир на „мерцедес“ и „волво“

Слободен печат
Две млади лица од Охрид загинаа во сообраќајна несреќа што денеска се случи на магистралниот патен правец Ресен – Битола, кај месноста наречена Макази. Според...
Вести Македонија

Договори за набавка на приклучна земјоделска механизација на седум млади земјоделци во Ресен

Слободен печат
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска во Општина Ресен ќе додели договори за набавка на приклучна земјоделска механизација на седум млади земјоделци....
Вести Економија Слајдер

Заев: Економскиот развој на Ресен го заживува преспанскиот регион, кој е голем туристички потенцијал

Слободен печат
 Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од градоначалникот на Ресен, Живко Гошаревски вчера ја посетија фабриката „Свислион” во Ресен. Заев и Гошаревски заедно со генералниот...
Вести Македонија

Гошаревски: Состојбата со ковид-19 во Ресен е стабилна

Слободен печат
Состојбата со коронавирусот во Преспанскиот регион е стабилна, оцени градоначалникот на Општина Ресен Живко Гошревски, кој раководи со Кризниот штаб. Според него, позитивните лица од...
Вести Македонија

Гошаревски: Болницата во Отешево и Здравствениот дом во Ресен ќе се пренаменат за пациенти со ковид-19

Слободен печат
Состојбата со коронавирусот на територијата на општина Ресен е релативно добра, оцени градоначалникот Живко Гошаревски, кој раководи со Општинскиот кризен штаб. Во моментот во Ресен...
Жена Магазин Слајдер

Цветната оаза на Марина (и Томче) во село Волкодари: Жена со секогаш миризливи дланки и цветови во очите

Ј.К.Д
Цветната оаза, меѓу граѓаните позната како „Куќата на цвеќето“, се наоѓа во с. Волкодери,  Ресен, поточно градината се простира пред куќата на Марина и Томче Дочовски, кои се заслужни...
Вести Ви Препорачуваме Македонија Слајдер

ВИДЕО: Осумдесет милиони денари од Владата за обесштетување на граѓаните погодени од невремето лани во Долна Преспа

Илинка Иљоска
Од Буџетот на Република Северна Македонија, трансферирани се скоро 80 милиони денари на општина Ресен, за обесштетување на граѓаните погодени од невремето во 2019 година...
Вести Македонија Слајдер

Конфекција во Ресен е ново жариште на коронавирус, петнаесет вработени се заразени

Слободен печат
Петнаесет вработени од конфекција за текстил во Ресен се позитивни на коронавирус. Општинскиот кризен штаб, како што информира денеска за МИА градоначалниот на Општина Ресен...
Хроника

Полицијата се уште трага по 16 годишното момче кое исчезна во Преспанското езеро

Слободен печат
Полицијата сè уште трага по шеснаесет годишното момче од Ресен, кое вчера доцна попладне исчезна во водите на Преспанското езеро, во туристичката населба Претор. Според...