ВИДЕО: Нови снимки од инцидентот кај „Мавровка“, полицијата уапси неколкумина

Фото: „Слободен печат“/Драган Митрески

Малку недостасуваше вечерашниот инцидент на протестот против францускиот предлог, кој се случи кога група која дојде од Старата скопска чаршија почна да фрла со камења, шишиња и други предмети кон толпата, да ескалира во отворен судир меѓу двете страни.

По неколку драматични минути, во кои заедно со камењата, се разменуваа пцости и вулгарни зборови, но и националистички слогани, пристигнаа поголем број полицајци, кои ги раздвоија двете страни и уапсија неколкумина.

Екипата на „Слободен печат“ која известува од протестот, забележа повеќе лица вооружени со пиштоли меѓу провокаторите.

Видео на денот