ВИДЕО: Несторовски од клупата го гледаше Удинезе во големата победа над Милан

фото: EPA-EFE/ETTORE GRIFFONI

Вечерва во рамките од 27 коло во најсилното италијанско првенство составот на Удинезе на домашен терен непријатно го изненади Милан со 3:1.

Веќе во деветтата минута за водство на домаќините се погрижи Перејра по асистенцијата на Самарџиќ. Непосредно пред крајот на првото полувреме Сотил, тренерот на Удинезе, поради неспортски потег, доби црвен картон.

Пред паузата видовме уште два гола на мечот, Ибрахимовиќ стрелаше од пенал, не од првиот, но од вториот обид, за израмнување, но домаќините веднаш се вратија во предност преку Бето.

Конечниот епилог го постави Ехизибу во 70 минута од натпреварот на „Дачија“ Арената во Удине.

Македонскиот репрезентативец Илија Несторовски остана на клупата за резервни играчи кај Удинезе. Тоа беше 11 натпревар во Серија А оваа сезона кој Несторовски го гледаше од резервната клупа.

Удинезе после деветтата победа сеознава е на осмото место со 38 бодови, а Милан кој ги загуби шансите за титулата, но сега стравува и во трката за едно од местата кои водат во ЛШ, се наоѓа на четвртата позиција со 48 бодови.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот