ВИДЕО: Најсилниот тренинг на светот – 66 грен слем титули на теренот

Енди Мареј, Новак Ѓоковиќ, Рожер Федерер и Рафаел имаа заеднички тренинг во Лондон/фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Легендарниот тениски „квартет“ – Рожер Федерер, Рафаел Надал, Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј одработија заеднички тренинг пред полни трибини.

Заедно освоија 66 Грен слем титули, одиграа 234 меѓусебни мечеви и поминаа 933 дена на врвот на АТП листата.

Во следните три дена во Лондон ќе се одржи „Лејвер купот“ каде најдобрите тенисери во Европа ќе играат против екипи од остатокот од светот.

Во европскиот тим покрај Федерер, Надал, Ѓоковиќ и Мареј се и Каспер Руд и Стефанос Циципас.

За „Тимот на Светот“ играат Џек Сок, Алекс де Минор, Диего Шварцман, Френсис Тиафо, Феликс Оже-Алијасим и Тејлор Фриц.

„Лејвер куп 2022“

Денеска, сингл:

14.00 часот Руд – Сок
15.30 часот Циципас – Шварцман
20.00 часот Мареј – Де Минор

Двојки:

21.30 часот
Федерер/Надал – Сок/Тиафо

Видео на денот