20.8 C
Скопје

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Најмлаку 40 лица се убиени, вклучително и деца во експлозија на бомба во близина на училиште во Кабул, Авганистан.

Експлозијата се случила во шиитска област во авганистанската престолнина утринава, меѓу загинатите се и деца, потврдија од Владата.

Најмлаку 40 лица се убиени, вклучително и деца во експлозија на бомба во близина на училиште во Кабул, Авганистан.

Итната помош брзала да ги евакуира ранетите од местото на експлозијата во близина на училштето Ал-Шахда, изјави портпаролот на министерството за внатрешни работи Тарик Аријан.

Разлутената толпа ја нападнала итната помош, дури и тепале дел од здравствените работници, изјави портпаролот на Министерството за здравје, Гулам Дастигар Назари. Ниту една група се уште не ја презела одговорноста за нападот, иако областа во последните години беше мета на милитантите на Исламска држава.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар