ВИДЕО: Милан на два-три чекори од титулата во Серија А

Рафаел Леао го постигна 10 гол во дресот на „росонерите“/Милано, Италија/1 мај 2022/Фото: EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Фудбалерите на Милан го совладаа денеска на домашен терен тимот на Фиорентина со 1:0, во натпреварот од 35 коло во најквалитетната италијанска лига.

Единствениот гол за „росонерите“ го реализираше Рафаел Леао во 82 минута од средбата.

Ова е трета победа во низа за Милан, вкупно 23 во Серија А и моментно има 77 бодови, пет повеќе, но и меч повеќе од второпласираниот Интер кој подоцна ќе игра со Удинезе.

Фиорентина го претрпе третиот последователен пораз, вкупно 13 во лигата и е седма на табелата со 56 бодови, два помалку и натпревар повеќе од Рома на шестото место кое води во Лигата на конференциите.

Претходно денеска Јувентус на домашен терен ја победи Венеција со 2:1, а вечерва ќе се игра уште Рома – Болоња.

Видео на денот